Naučnici pozivaju na akciju sadnje drveća kako bi pomogli u borbi protiv toplotnih talasa

Naučnici pozivaju na akciju sadnje drveća kako bi pomogli u borbi protiv toplotnih talasa

Dodavanje više prirodnih područja širom naših gradova moglo bi ih ohladiti do 6°C tokom toplotnih talasa, prema novom istraživanju Globalnog centra za istraživanje čistog vazduha Univerziteta u Sariju (GCARE).

Posle godinu dana praćenja temperatura u četiri različita područja Gilforda u Engleskoj, istraživači su otkrili da su lokacije zasnovane na prirodi — šume, travnjaci i jezera — u proseku do 3°C hladnije od izgrađenih područja.

Istraživači iz GCARE sada pozivaju urbaniste i urbaniste da se usredsrede na dodavanje „zelenih“ i „plavih“ oblasti kako bi pomogli u borbi protiv sve češćih godišnjih toplotnih talasa.

Profesor Prašant Kumar, koautor studije i osnivački direktor GCARE-a, podržava nacionalnu inicijativu za sadnju drveća i rešenja zasnovana na prirodi:

„S obzirom da globalne temperature rastu i da Velika Britanija beleži najtopliju temperaturu ikada u julu 2022. godine, naše istraživanje dodaje sve veći broj dokaza koji potvrđuju da je priroda ključ za održavanje hladnoće u našim urbanim područjima.

„Preporučujemo sadnju drveća na što je moguće više javnih prostora, posebno oko naših škola, kao odličnu polaznu tačku za pomoć zajednicama da se izbore sa efektom urbanog toplotnog ostrva. Vodena tela, kao što su jezera i bare, takođe mogu pomoći u rashlađivanju područja i mogla bi biti koristan za upravljanje viškom atmosferskih voda.“

Istraživači su kontinuirano pratili temperature od juna 2021. do kraja avgusta 2022. godine, sa senzorima temperature postavljenim dva do tri metra iznad nivoa zemlje. Senzori su hvatali podatke svakog minuta, uzimajući ukupno 633.780 očitavanja.

Istraživači su otkrili da je tokom leta 2022. godine postojala povećana verovatnoća intenzivnijih i dugotrajnijih toplotnih talasa u poređenju sa 2021. Izgrađeno područje je često prelazilo prag toplotnog talasa od 28°C. 19. jula 2022., koji je bio najekstremniji dan u godini i najtopliji dan ikada zabeležen u Velikoj Britaniji, temperatura je porasla na 40,7°C.

Profesor Kumar je dodao: „Želimo da naši podaci pomognu u izgradnji ekoloških modela na nivou grada i pomognu planerima i običnim građanima da ugrade prirodne elemente u izgrađena područja. Ovaj rad je usklađen sa ciljevima održivog razvoja 11 (održivi gradovi i zajednice) i 13 ( klimatska akcija).“