Naučnici potvrđuju da rakovi zaista mogu da dožive bol

Naučnici potvrđuju da rakovi zaista mogu da dožive bol

Naučnici su nedavno potvrdili mogućnost da rakovi zaista mogu osećati bol, što postavlja pitanje etičnosti u tretiranju ovih morskih stvorenja. Istraživanje je pokazalo da mozak priobalnih rakova može različito obrađivati bol u zavisnosti od intenziteta i lokacije povrede. Ovo otkriće sugeriše da bi kuvanje ili sečenje živih rakova moglo uzrokovati nepotrebnu patnju.

Debata o sposobnosti životinja da osećaju bol traje već neko vreme, a nedavna istraživanja ukazuju da ribe, vodozemci i hobotnice mogu reagovati na bolne stimulanse na nivou koji je do sada smatran karakterističnim samo za kičmenjake. Studije su pokazale da su priobalni rakovi pokazivali znakove anksioznosti kad su izloženi električnim šokovima, nagoveštavajući mogućnost doživljavanja bola. Međutim, neki stručnjaci i dalje osporavaju da li su ti odgovori refleksi ili svesne reakcije.

Istraživači su pratili aktivnost nervnog sistema rakova koristeći sličan uređaj kao elektroencefalograf koji se koristi za praćenje moždane aktivnosti ljudi. Kroz testiranje hemijskih i mehaničkih stimulansa, utvrđeno je da rakovi pokazuju različite reakcije u zavisnosti od vrste bola kojem su izloženi. Ovo istraživanje je jedno od prvih koje koristi elektrofiziološke signale za proučavanje reakcija sličnih bolu kod rakova.

Nadamo se da će ovi rezultati informisati prakse u tretiranju životinja i doprineti smanjenju patnje. Biolog Elefterios Kasiouras ističe da je važno pretpostaviti da škampi, rakovi i jastozi takođe mogu osećati bol i reagovati na njega na sličan način kao i drugi organizmi.