Naučnici otkrivaju ureu u atmosferi, otkrivajući duboke posledice po klimu

Naučnici otkrivaju ureu u atmosferi, otkrivajući duboke posledice po klimu

Područja okeana koja su bogata morskim životom imaju veći uticaj na naše ekosisteme i klimu nego što se ranije mislilo, pokazuju nova istraživanja.

Zapažanja naučnika sa Univerziteta u Mančesteru otkrila su da primarni izvor uree — jedinjenja bogatog azotom, vitalnog za rast i razvoj živih organizama — dolazi iz okeana.

Zapažanja otkrivaju važan, ali nepoznat izvor redukovanog azota i nude prva zapažanja gasovite uree u vazduhu.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, takođe otkriva da se urea može transportovati na velike udaljenosti kroz atmosferu kako bi koristila drugim sredinama koje mogu imati manjak hranljivih materija.

Rezultati bi mogli imati dalekosežne posledice po morsku produktivnost i stabilnost klime.

Emili Matthevs, atmosferski naučnik na Univerzitetu u Mančesteru, rekla je: „Naša zapažanja pružaju nove uvide u složene interakcije između atmosfere, okeana i ekosistema.

„Razumevanje ponašanja i uticaja ureje u atmosferi je od vitalnog značaja za unapređenje našeg znanja o tome kako se hemikalije i supstance prenose kroz našu okolinu i može nam pomoći da informišemo strategije za rešavanje klimatskih promena.“

Zapažanja uree u gasnoj fazi u atmosferi prikupljena su iznad severnog Atlantskog okeana pomoću FAAM Airborne Laboratori, britanske laboratorije za istraživanje u vazduhu kojom upravlja Nacionalni centar za atmosferske nauke (NCAS) i čiji je vlasnik UK Research and Innovation and Natural Environmental Istraživačko veće.

Merenja izvršena tokom ovih letova daju detaljne podatke o sastavu i svojstvima aerosola i gasova u atmosferi. Naučnici sa Univerziteta u Mančesteru i NCAS identifikovali su jedinstvene vrste važne za ciklus smanjenog azota u moru, uključujući prva zapažanja uree u gasnoj fazi u atmosferi.

Istraživači kažu da nalazi imaju značajne implikacije na naše razumevanje ciklusa azota i pozivaju na reviziju trenutnih modela.

Emili Metjuz je dodala: „Okean igra važnu ulogu u održavanju stabilne klime kroz biološku aktivnost koja se dešava blizu površine vode i doprinosi okeanskom usvajanju ugljen-dioksida.

„Sada znamo da je to takođe značajan izvor ureje u atmosferi tokom većeg dela godine, što znači da moramo da modifikujemo procese i faktore uključene u ciklus azota kako bismo objasnili novootkriveni značaj ureje.“

Ciklus azota je proces tokom kojeg se azot kreće kroz žive organizme i fizičko okruženje uključujući atmosferu, zemljište, vodu, biljke, životinje i bakterije. On je centralni za sastav Zemljinog sistema i promene prirodnog okruženja kroz interakcije kao što su formiranje aerosola, proizvodnja ozona i kao snabdevanje esencijalnim hranljivim materijama živim organizmima.

Objašnjenje zapažanja uree u gasnoj fazi ostaje misterija i potrebna su dalja istraživanja da bi se u potpunosti razumelo biogeohemijsko spajanje azota između okeana i atmosfere.

Nalazi istraživanja predstavljaju važan put za transport azota na velike udaljenosti za đubrenje azotom siromašnih regiona površinskog okeana. Bolje revidiranje ovog znanja pomaže da se razume kako će biosfera okeana reagovati na buduće promene.