Naučnici otkrivaju unutrašnju strukturu misteriozne patuljaste planete Eris

Naučnici otkrivaju unutrašnju strukturu misteriozne patuljaste planete Eris

Patuljasta planeta Eris, slična po veličini svom poznatijem kosmičkom rođaku Plutonu, ostala je enigma otkako je otkrivena 2005. godine i vreba u dalekim dometima Sunčevog sistema. Dok je Pluton istraživao NASA-in svemirski brod Nev Horizons tokom preleta 2015. godine, Eris – oko 40% dalje od Sunca – nikada nije posećena.

Ali naučnici stiču potpunije razumevanje Eride i njenih razlika sa Plutonom zahvaljujući istraživanju koje otkriva detalje o unutrašnjoj strukturi i sastavu ovog hladnog udaljenog sveta na osnovu njegovog orbitalnog odnosa sa njegovim mesecom Disnomijom.

Eris, rekli su istraživači u sredu, izgleda da ima stenovitu unutrašnjost ispod školjke leda. Pluton takođe ima ledenu spoljašnjost sa stenom ispod, ali ima veći sadržaj leda i smatra se da ima podzemni tečni okean.

„Već smo znali da je Eris bogatija kamenjem od Plutona, ali ono što nismo znali je da li je Eris odvojila stenu od leda“, rekao je planetarni naučnik Kalifornijskog univerziteta Santa Kruz Frensis Nimo, glavni autor objavljene studije. u časopisu Science Advances .

„To znači da se Eris u nekom trenutku svoje istorije dovoljno zagrejao da se otopi, tako da je sva stena potonula u centar. Led nije nepomičan, već doživljava sporo uzburkano kretanje, vođeno ostatkom toplote iznutra. Najverovatnije nema tečnog okeana unutar Erisa“, dodao je Nimo.

Eris ima prečnik od oko 1.445 milja (2.326 km), nešto manje od Plutonovih 1.473 milje (2.370 km). Poređenja radi, prečnik Zemljinog meseca je oko 3.475 km (2.160 milja). Zbog veće koncentracije stena, koje su gušće od leda, Eris ima oko 25% veću masu od Plutona.

„Kako ja volim da razmišljam o tome, uzmite Pluton i dodajte svaki asteroid u pojasu asteroida, i dobićete Eris. Pluton je naduven ledom, dok je Eris uglavnom stena sa malo leda na spoljnoj strani“, rekao je astronom Kalteha i koautor studije Majk Braun, jedan od trojice naučnika koji su otkrili Eris.

Nazvana po drevnoj grčkoj boginji razdora, Eris kruži u proseku oko 68 puta dalje od Sunca od Zemlje, i potrebno joj je 557 godina da završi jednu orbitu. Pluton orbitira u proseku oko 39 puta udaljenosti Zemlje od Sunca.

Disnomija, nazvana po mitološkoj kćeri Eris, ima oko 440 milja (700 km) u prečniku i sastoji se uglavnom od leda.

„Baš kao u sistemu Zemlja-Mesec, plime i oseke na Erisu polako potiskuju Disnomiju i usporavaju okretanje Eride. Ovaj proces je završen: Eris i Disnomija uvek predstavljaju isto lice drugom“, rekao je Nimo.

Pluton ima isti raspored sa svojim mesecom Haronom, dok se sistem Zemlja-Mesec razlikuje.

„Mesec uvek predstavlja isto lice Zemlji, ali Zemlja ne uzvraća uslugu“, rekao je Nimo.

Stojeći na Erisu, izgledalo bi kao sumrak u podne zbog velike udaljenosti od sunca, koje bi izgledalo samo kao posebno sjajna zvezda na nebu.

„Na Eris bi mogao da blokiraš sunce pomoću glave igle“, rekao je Braun.

Eris i Pluton žive iza Neptuna, najudaljenije od osam biljaka našeg Sunčevog sistema. Međunarodna astronomska unija, koja postavlja definicije za planetarnu nauku, priznaje pet patuljastih planeta – Ceres, Haumea i Makemake, pored Eride i Plutona – iako bi se još desetine mogle kvalifikovati. Eris je najmasovnija od njih.

Nova otkrića popunjavaju neke praznine o Eris.

„Pomaže da se Eris stavi u kontekst svih informacija koje smo saznali o Plutonu, sa njegovim velikim planinama i džinovskim udarnim basenom, i tera nas da zapamtimo: svaka od najvećih patuljastih planeta je jedinstvena i treba da budemo oprezni o zaključivanju previše iz onoga što znamo o Plutonu“, rekao je Braun.