Naučnici su tokom prve naučne ekspedicije na nedavno porinutom istraživačkom brodu Falkor otkrili tri nova hidrotermalna otvora na 700 kilometara dugom delu Srednjoatlantskog grebena.
Multidisciplinarni naučni tim koji predstavlja 11 institucija iz Sjedinjenih Država, Kanade i Francuske koristio je napredne okeanske tehnologije da bi došao do otkrića. Naučnici su koristili autonomna i daljinski upravljana podvodna vozila što je rezultiralo 170 kvadratnih kilometara morskog dna mapiranog u rezoluciji od jednog metra, što je područje približno veličine ostrva Menhetn.
Otkriće aktivnih hidrotermalnih otvora je prvo na ovom delu najdužeg podvodnog planinskog lanca na svetu, srednjeatlantskog grebena, u više od 40 godina. Jedno od otkrivenih ventilacionih polja nalazilo se na vulkanu Pui des Fol i ima pet aktivnih lokacija na površini od 18 kvadratnih kilometara. Visokotemperaturni otvori takođe su pronađeni u sistemu za odzračivanje Grappe Deuk i zoni preloma Kane.
„Ovo krstarenje je premašilo očekivanja sa otkrićem toliko neverovatnih hidrotermalnih otvora u kojima živi život“, rekla je dr Đotika Virmani, izvršna direktorka Instituta za okean Šmit. „Oduševljeni smo novom sposobnošću koju Falkor (takođe) donosi zajednici nauke o okeanima, uključujući mogućnost da se više različitih vrsta tehnologije istovremeno stavi u vodu. Posvećenost naučnika i posade, zajedno sa sposobnostima broda , bio je očigledan u uspehu ove ekspedicije i radujemo se još“.
Srednjoatlantski greben je ciljno područje za dubokomorsko rudarstvo i postoji u međunarodnim vodama, takođe poznatim kao „Otvoreno more“. Sve aktivnosti vezane za mineralne resurse u ovoj oblasti reguliše Međunarodna uprava za morsko dno, koju su osnovale Ujedinjene nacije. ISA trenutno razmatra da li da dozvoli eksploataciju dubokog mora.
Aktivni hidrotermalni otvori su bogati nalazištima metalnih sulfida — mineralne rude koja je često povezana sa bakrom i cinkom. Istražujući otvore po prvi put, naučnici su pronašli bogate biološke zajednice. Otvori su bili vrvi od morskog života, uključujući ogromne rojeve škampa i retke lignje velikih peraja. Mnoge vrste koje se nalaze na otvorima žive od hemijske energije (hemosinteze) umesto od energije sunčeve svetlosti, koja ne doseže te dubine.
Naučnici još uvek uče o tome kako ovi ekosistemi funkcionišu i ulozi koju imaju za kruženje ugljenika na našoj planeti. Uticaj dubokomorskog rudarenja na ekosisteme hidrotermalnih otvora je nepoznat, a otkriće aktivnog morskog života naglašava potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se razumeli efekti.
„Regionalni planovi upravljanja životnom sredinom za regulisanje okeanskog rudarstva zahtevaju tačne naučne podatke o prisustvu životinjskih zajednica i razumevanje načina na koji se naselja kolonizuju“, rekao je glavni naučnik, dr Dejvid Baterfild, glavni naučnik za istraživanje u Kooperativnom institutu za klimu, okean, i studije ekosistema na Univerzitetu u Vašingtonu i vođa grupe za program interakcije Zemlje i okeana u NOAA Pacific Marine Environmental Lab u Sijetlu. „Postoji saglasnost da lokacije sa aktivnim ventilacionim i hemosintetičkim zajednicama faune treba isključiti iz rudarstva zbog veoma ograničenog obima staništa hidrotermalnih ventila, koje je ograničeno na uski opseg aktivnosti na globalnom sistemu srednjeg okeanskog grebena.
Prva 40-dnevna ekspedicija na R/V Falkor (takođe) počela je u martu. Novo plovilo će se koristiti za globalno istraživanje okeana, fokusirano na novi region sveta svake godine. Sledeća ekspedicija počela je 17. aprila istraživanjem dubokomorskih korala.
„Falkorova (takođe) inauguralna ekspedicija je pokazala sve što je moguće kada okupite naučnike iz celog sveta i date im pristup najnovijim alatima i tehnologiji, sve u okviru plutajuće laboratorije za saradnju“, rekla je Vendi Šmit, suosnivač i predsednik Schmidt Ocean Instituta. „Otkrića na ovoj ekspediciji naglašavaju koliko još treba da naučimo o ekosistemima dubokog mora – i zašto, pre nego što krenemo dalje u rudarstvo ili druge potencijalno štetne aktivnosti, moramo da naučimo više o našem nepoznatom okeanu.