Naučnici otkrivaju tragove drevnog grada Maja u južnom Meksiku koristeći tehnologiju laserskog senzora

Naučnici otkrivaju tragove drevnog grada Maja u južnom Meksiku koristeći tehnologiju laserskog senzora

Arheolozi su saopštili da su korišćenjem tehnologije laserskog senzora otkrili mogući drevni grad Maja prekriven džunglom u južnom Meksiku. Ovaj izgubljeni grad, nazvan Valerijana po obližnjoj laguni, mogao je biti naseljen slično kao poznata pred-hispanska metropola Kalakmul na poluostrvu Jukatan. Studija objavljena u časopisu Antiquity ukazuje na to da je veći deo oblasti prekrivene džunglom između poznatih lokaliteta Maja možda nekada bio gusto naseljen.

Prema rečima Adriane Velaskez Morlet iz Meksičkog Nacionalnog instituta za antropologiju i istoriju, istraživanja su pokazala da su drevni stanovnici transformisali veliki deo današnje države Kampeče. LiDAR slike otkrile su oko 6.479 struktura na površini od oko 47 kvadratnih milja (122 kvadratna kilometra). Ove strukture uključuju hramske platforme, ceremonijalne terene za loptice, stambene platforme, poljoprivredne terase, pa čak i nešto što liči na branu. Prema Institutu, moguće je da ove strukture potiču između 250. i 900. godine nove ere, sa mogućnošću da naselje potiče i od ranije.

Korišćenjem softvera za analizu LiDAR istraživanja iz 2013. godine, konzorcijum istraživača otkrio je ove strukture. Luke Auld-Thomas, tadašnji student na Univerzitetu Tulane, primetio je neobične formacije pregledajući podatke. Profesor Marcello Canuto iz Tulanea ističe da će obimni podaci omogućiti bolje razumevanje drevnog naroda Maja, povezujući političku i versku istoriju sa novim detaljima o njihovoj civilizaciji.

Profesorka antropologije Suzan D. Gilespi sa Univerziteta Floride, koja nije učestvovala u studiji, naglašava važnost potvrde karakteristika na terenu, posebno kada je reč o LiDAR tehnologiji. Ona ističe da je važno uzeti u obzir da mapiranje LiDAR tehnologijom otkriva samo ono što je na površini, ali ne i kada je korišćeno.