Naučnici otkrivaju retke superbrze mišiće na nogama miša

Naučnici otkrivaju retke superbrze mišiće na nogama miša

Možda mislite da samo DC Comics superheroj Fleš može da trči brzinom od 200 koraka u sekundi. Ali u životinjskom svetu, posebni mišići – nazvani „superbrzi mišići“ – mogu da se kreću jednako brzo kao Barri Allen.

Sada, po prvi put, naučnici sa Instituta za zoologiju i Pekinškog instituta za matične ćelije i regenerativnu medicinu Kineske akademije nauka identifikovali su ove mišiće na nogama miša, povećavajući izglede za buduća istraživanja koja bi mogla da probiju fizičke granice brzine. normalnih ljudskih pokreta ruku i nogu.

Tradicionalno, superbrzi mišići su pronađeni samo u nekim nejasnim delovima životinjske anatomije, uključujući krila kolibrija, repove zvečarke i grkljan slepih miševa. Dok su mišići koji se brzo trzaju – mišići koje sportisti koriste za aktivnosti poput sprinta – široko rasprostranjeni u udovima sisara, superbrzi mišići su ranije identifikovani samo u jednom delu anatomije čoveka i sisara: ekstraokularnim mišićima koji kontrolišu brzo kretanje očiju.

„Ovaj podvig smo postigli optimizovanjem nove tehnologije nazvane jednoćelijsko metabolomsko snimanje“, rekao je prof. Ng Ši Čang, viši autor studije.

Istraživači su koristili ovu novu tehnologiju za proučavanje ćelija u smrznutim kriškama mišića nogu miša. Otkrili su da neke od ovih ćelija sadrže metaboličke potpise, odnosno grupe biohemikalija proizvedenih tokom ćelijskog metabolizma, a koje se inače nalaze samo u superbrzim mišićima.

Superbrze ćelije u nogama miša, koje su pokazivale veliku količinu metabolita i gena povezanih sa fizičkim treningom, takođe su sadržale metaboličke potpise nalik onima kod oksidativnih mišića – to jest, mišiće otporne na umor koji se koriste za vežbe izdržljivosti poput maratona.

Naučnici su pretpostavili da su, uz ponovljenu neuronsku stimulaciju, noge miša počele da formiraju mali broj superbrzih mišića sličnih onima koji kontrolišu pokrete ljudskih očiju.

Sa ovim saznanjem, naučnici će možda moći da otključaju širok spektar terapijskih intervencija koje pomeraju fizičke granice onoga što ljudski udovi mogu postići.