Kao što Sunčeva korona stvara blistav oreol tokom potpunog pomračenja, astronomi sada počinju da razumeju i misteroznu koronu oko crnih rupa. Korona je difuzna i izuzetno vruća atmosfera koja okružuje crnu rupu, i iako je teško posmatrati, nova istraživanja donose uzbudljive uvide u ovaj zagonetni region.
Crne rupe, koje se često okružuju velikim torusima gasa i prašine, obično su okrenute tako da je teško posmatrati područje akrecionog diska — vrući, rotirajući materijal koji pada u crnu rupu. Međutim, u nekim slučajevima, zbog orijentacije crne rupe u odnosu na posmatrača, moguće je da se izbegne blokada svetlosti od strane torusa, otkrivajući akrecioni disk i njegovu izuzetno vruću koronu.
Ova korona, koja ima temperaturu od milijarde stepeni, emituje rendgenske zrake visoke energije koje mogu biti reflektovane od materijala u torusu, omogućavajući naučnicima da je detektuju i prouče. Koristeći podatke iz NASA-inog Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE), istraživači su analizirali desetak crnih rupa, uključujući one u našem galaktičkom okruženju, poput Cygnus X-1 i Cygnus X-3, kao i crne rupe u Velikom Magelanovom oblaku.
Rezultati istraživanja pokazuju da, iako korona crne rupe može biti veoma teško uočiti, njen trag u rendgenskom spektru može otkriti mnogo o njenoj strukturi i načinu na koji crne rupe usmeravaju energiju i materiju. Ova saznanja mogu značajno doprineti unapređenju naših modela o tome kako crne rupe funkcionišu i kako utiču na galaksije koje ih okružuju, uključujući i različite vrste aktivnih galaktičkih jezgara (AGN).
Naučnici sada rade na razvoju još preciznijih tehnika za istraživanje korona crnih rupa, što bi moglo dovesti do daljih otkrića u astrofizici, otkrivajući kako ove ekstremne gravitacijske sile utiču na materiju i energiju u njihovoj okolini.