Naučnici otkrivaju ključnu ulogu kiše u podršci ranom životu na Zemlji

Naučnici otkrivaju ključnu ulogu kiše u podršci ranom životu na Zemlji

U novom istraživanju objavljenom u časopisu Science Advances, tim naučnika sa Univerziteta u Čikagu i Univerziteta u Hjustonu istražuje fascinantnu mogućnost da je kišnica igrala ključnu ulogu u stabilizaciji najranijih ćelija na Zemlji, utirući put složenosti života kakvog poznajemo danas.

Kako su naučnici otkrili, najraniji oblici života, poznati kao protoćelije, verovatno su se sastojali od jednostavnih organskih molekula. U ovom procesu, kišnica je mogla da pruži stabilno okruženje koje je omogućilo formiranje protoćelija, zahvaljujući svojim jedinstvenim hemijskim svojstvima.

U istraživanju se naglašava da su protoćelije mogle biti formirane kao vezikuli ili koacervati. Vezikuli su sitni mehurići koji formiraju zaštitu za hemijske reakcije, dok su koacervati kapljice koje su omogućile razmenu materijala bez membrana. Ova otkrića doprinose razumevanju kako je život mogao nastati na Zemlji pre više od 3,8 milijardi godina.

“Naše istraživanje sugeriše da kiša nije samo vitalna za savremeni život, već je mogla biti i ključna komponenta u ranim fazama evolucije života,” izjavila je Aman Agraval, postdoktorski stipendista hemijskog inženjerstva i jedan od autora studije. Razumevanje ovih prvih koraka u razvoju života može pružiti važne uvide u naše mesto u univerzumu.