Nova studija istražuje uticaj psilocibina na funkcionalne moždane mreže

Nova studija istražuje uticaj psilocibina na funkcionalne moždane mreže

Nedavna studija sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vašington u Sent Luisu, objavljena u časopisu Nature, istražuje kako psilocibin, aktivni sastojak magičnih pečuraka, utiče na funkcionalne moždane mreže. Istraživači su skenirali mozgove sedam zdravih učesnika pre, tokom i posle uzimanja psilocibina koristeći fMRI tehnologiju, otkrivajući značajne promene u moždanoj aktivnosti.

Studija je pokazala da psilocibin uzrokuje poremećaj u unutrašnjim vezama uspostavljenih moždanih mreža, dok povećava komunikaciju između različitih mreža. Ovo povećanje nepredvidljivosti u obradi informacija može biti povezano sa terapeutskim efektima psilocibina, koji uključuju potencijal za lečenje mentalnih stanja poput anksioznosti i depresije.

U danima i nedeljama nakon iskustva sa psilocibinom, primećene su trajne promene u vezama između hipokampusa i mreže podrazumevanog režima. Istraživači su sugerisali da ove promene mogu biti u osnovi neuroplastičnih efekata leka.

Međutim, postoje ograničenja u studiji. Uključivanje samo zdravih dobrovoljaca, mali uzorak (samo šest učesnika), i problemi sa dvostruko slepim postupkom mogu uticati na generalizaciju rezultata. Takođe, nije jasno kako se promene u mozgu odnose na subjektivna iskustva učesnika, što ostavlja neka pitanja o stvarnom kliničkom značaju.

Studija je pohvaljena zbog rigoroznosti i visoke kvalitete istraživanja, ali ostaje nejasno kako će se ovi nalazi primeniti na pacijente sa mentalnim poremećajima. Dalje istraživanje je potrebno kako bi se bolje razumelo kako psilocibin utiče na mozak i kako ove promene mogu koristiti u terapiji.