Naučnici su pronašli novi način da blokiraju transport mutantne RNK i naknadnu proizvodnju toksičnih ponovljenih proteina koji dovode do smrti nervnih ćelija kod najčešćih podtipova bolesti motornih neurona (MND) i frontotemporalne demencije (FTD).
Nova studija, koju su sproveli istraživači sa Instituta za translacionu neuronauku Univerziteta u Šefildu (SITraN), takođe je pokazala da korišćenje peptida za zaustavljanje transporta mutantnih ponovljenih RNK molekula i proizvodnju toksičnih ponovljenih proteina zapravo povećava preživljavanje C9ORF72 nervnih ćelija – štiteći ih od neurodegeneracije.
Tim iz Šefilda je ranije otkrio da je abnormalni transport lažnih RNK kopiranih sa gena C9ORF72 – za koji se zna da je najčešći uzrok MND i FTD – uzrokovan prekomernom lepljivošću ćelijskog transportera po imenu SRSF1.
Umesto upotrebe konvencionalnih lekova, koji su neefikasni u narušavanju lepljivosti proteina SRSF1, ili invazivnih terapija za uređivanje ili modulaciju aktivnosti defektnih gena, nova studija je otkrila da mali peptid koji uključuje modul koji prodire u ćelije može da se zalepi za SRSF1 i efikasno blokiraju transport lažne ponovljene RNK.
Peptid se sastoji od kratkog lanca aminokiselina ili cigli koje se nalaze u našim ćelijama i tkivima u telu.
Zanimljivo je da nalazi, objavljeni u časopisu Science Translational Medicine, takođe sugerišu da bi se peptid mogao davati pacijentima sa MND i FTD oralno na neinvazivan način – na primer kroz sprej za nos koji bi mogao da se razvije da uđe u mozak.
Ovaj revolucionarni koncept upotrebe peptida za blokiranje efekata štetne ponovljene proširene RNK i toksičnih ponovljenih proteina mogao bi da transformiše način na koji se leče neka neurodegenerativna stanja koja trenutno nemaju lek.
Profesor Guillaume Hautberggue, profesor translacione RNK biologije na Univerzitetu u Šefildu, koji je vodio studiju, rekao je: „Kada smo testirali naš inovativni pristup dodavanjem peptida u hranu koju jedu voćne mušice, ne samo da su peptidi blokirali štetne mutacije koje izazivaju Od transporta MND i FTD do jezgra ćelije, zapravo smo videli poboljšanje njihove neurofunkcije.
„To znači da peptid efikasno blokira napredovanje neurodegenerativnog stanja i takođe pomaže da se obnovi funkcija zahvaćenih nervnih ćelija.
„Ovaj koncept korišćenja peptida za blokiranje destruktivnih mutacija otključava tako uzbudljiv i inovativan put lečenja koji naučnici do sada nisu istraživali.
„MND i FTD su razorne bolesti koje trenutno nemaju lek. Ovo je obećavajuća alternativa konvencionalnim malim molekularnim lekovima koji su često ograničeni lošim prodiranjem kroz krvno-moždanu barijeru.“
FTD se javlja kada se nervne ćelije u frontalnom i temporalnom režnju mozga izgube, što dovodi do smanjenja režnjeva. FTD najčešće pogađa ljude od 45 do 65 godina i može uticati na ponašanje, ličnost, jezik i kretanje. Ne postoji lek za FTD, niti dostupni tretmani za usporavanje ili zaustavljanje progresije bolesti.
MND je iscrpljujuće stanje koje uništava ćelije koje kontrolišu kretanje, ostavljajući obolele nesposobne da se kreću, hodaju, govore i na kraju dišu. Tretmani su veoma ograničeni i nema leka. Očekuje se da će većina pacijenata sa bolešću živeti samo dve do pet godina nakon dijagnoze. Ova studija je omogućena zahvaljujući doniranim uzorcima tkiva sa kože pacijenata sa MND koji su reprogramirani u nervne ćelije.
Dr Brajan Diki, direktor istraživanja u udruženju MND, rekao je: „Ovi nalazi vodećeg svetskog istraživačkog tima u Šefildu pokazuju važnost finansiranja fundamentalne nauke o ‘otkrićama’. Ovaj rad je pružio važne dokaze u prilog potpuno novoj strategiji za lečenje najčešćeg naslednog uzroka i MND i FTD, sa krajnjim ciljem razvoja efikasnih terapija za ove razorne bolesti.“