Naučnici otkrivaju kako ćelije ubice u telu napadaju rak

Naučnici otkrivaju kako ćelije ubice u telu napadaju rak

Naučnici su na ivici proboja protiv raka nakon što su utvrdili kako imuni sistem tela cilja ćelije uništene bolešću.

Nova studija je otkrila da naše prirodne ćelije ubice, iz imunog sistema koji štite od bolesti i infekcija, instinktivno prepoznaju i napadaju protein koji pokreće rast raka. Stručnjaci kažu da bi otimanjem ovog proteina, poznatog kao KSPO1, mogli da aktiviraju više ćelija ubica da unište bolest.

Naučnici sa Univerziteta Sautempton, u saradnji sa stručnjacima širom sveta, vodili su studiju i sada veruju da bi mogla da ponudi nove i manje invazivne oblike lečenja. Nalazi su objavljeni u časopisu Science Advances.

Glavni autor, profesor hepatologije Salim Khakoo iz Sautemptona, rekao je da se ranije verovalo da ćelije ubice napadaju ćelije raka na nasumičan način.

Dodao je: „Naši nalazi zapravo pokazuju kako imuni sistem našeg tela prepoznaje i napada ove ćelije raka. Ćelije ubice su novi oblik imunoterapije koja obećava ogromno.

„Oni ne napadaju zdravo tkivo na način na koji to rade hemoterapija i druge imunoterapije, tako da su bezbednije i imaju manje neželjenih efekata od tradicionalnih oblika lečenja raka.“

Protein KSPO1 koji su naučnici ispitali je neophodan za normalno funkcionisanje ćelija. Međutim, kod mnogih karcinoma, on postaje preaktivan i dozvoljava malignim ćelijama da se nekontrolisano umnožavaju. Naučnici iz Sautemptona su otkrili da peptid – kratki lanci aminokiselina – izveden iz KSPO1 proteina privlači prirodne ćelije ubice. Ovo, kažu, pokreće imuni odgovor tela protiv ćelija raka.

Profesor Khakoo je dodao: „Pacijenti sa rakom koji su imali i aktivne ćelije ubice i visoke nivoe KSPO1 imali su značajno bolje stope preživljavanja. Ovo važi za niz karcinoma, uključujući one sa većom stopom smrti, kao što je rak jetre, koji ima prosečno preživljavanje stopa od samo 18 meseci.

„Pored raka jetre, lečenje ćelijama ubica u budućnosti bi se moglo koristiti za lečenje karcinoma glave i vrata, endometrijuma, raka bešike ili dojke.

Prethodne studije su povezale prirodne ćelije ubice sa zaštitom tela od raka. Ali najnovija studija je prva takve vrste koja ističe održivu tehniku aktivacije ćelija ubica – za ciljanje KSPO1 proteina – u borbi protiv bolesti.

Koautor profesor Ralf Šitenhelm, sa Univerziteta Monaš u Australiji, rekao je da bi ovo otkriće moglo da promeni tok imunoterapije.

„Nadamo se da bi to moglo da dovede do personalizovanog lečenja raka, posebno u slučajevima kada su tradicionalne terapije neuspešne. Potencijal za razvoj ciljanih terapija koje koriste sopstveni imuni sistem tela je neverovatno uzbudljiv.“

Naučni tim u Sautemptonu sada radi na razvoju prve vakcine na svetu koja koristi prirodne ćelije ubice za borbu protiv raka.