Naučnici iz Citi of Hopea, jedne od najvećih organizacija za istraživanje i lečenje raka u Sjedinjenim Državama, osmislili su inovativan pristup za ciljanje i uništavanje matičnih ćelija leukemije koje je teško ubiti. Časopis Blood objavio je pretkliničke nalaze.
Prevazilaženjem izazova, poput rezistencije na lekove i relapsa lečenja koji su uobičajeni za pacijente sa akutnom mijeloidnom leukemijom (AML), terapijski metod bi mogao da obezbedi manje toksičan i efikasniji pristup za starije i bolesnije pacijente koji se ne kvalifikuju za transplantaciju matičnih ćelija—trenutno jedini dostupan lek za AML.
Interferon tipa II (IFNi), supstanca koju proizvode imune ćelije, remeti sposobnost matičnih ćelija leukemije da se dele i šire rak. Međutim, IFNi takođe stimuliše CD38, protein koji potiskuje sposobnost imunih ćelija da podignu odgovor na infekciju.
Da bi prevazišli ovaj izazov, istraživači su dizajnirali antitelo koje uključuje T ćelije pod nazivom CD38-BIONIC koje stvara most između T ćelija i matičnih ćelija leukemije koje eksprimiraju CD38, omogućavajući imunološkom sistemu da ubije ćelije raka. Podjednako važno, pristup nije oštetio zdrave rane krvne matične ćelije ili imune ćelije u ljudskom tkivu ili AML mišjim modelima.
Kada leukemija napadne koštanu srž, ona proizvodi abnormalne rane krvne ćelije koje se nazivaju blasti koji su CD38-pozitivni. Oni se brzo dele i lako se ciljaju. Nasuprot tome, matične ćelije leukemije koje formiraju rak tvrdoglavo se opiru lečenju i CD38-negativne.
„CD38 je uspešno iskorišćen kao terapeutska meta kod višestrukog mijeloma i drugih oblika leukemije“, rekla je dr Flavia Pichiorri, koja je zajedno sa kolegama istraživačima Džonom Vilijamsom i Gvidom vodila studiju. Marcucci, MD—svi profesori u Gradu nade. „Međutim, pošto su matične ćelije AML uglavnom CD38 negativne, naučnici nisu dali prednost CD38 kao terapijskoj meti za relapsnu akutnu mijeloičnu leukemiju.
U trenutnoj studiji, CD38-BIONIC se vezuje za CD38-pozitivne blaste. Ovo pokreće T ćelije da oslobađaju IFNi, koji pretvara nezrele matične ćelije leukemije iz CD38-negativnih u CD38-pozitivne. U jednom potezu, projektovano antitelo demaskira sve ćelije leukemije, izlažući ih lečenju.
„Verujemo da kompaktni format BIONIC-a dovodi do efikasne tačke veze imunološkog sistema sa CD38-pozitivnom eksplozijom, koja pokreće proizvodnju IFNi-a“, rekao je Vilijams. „Matične ćelije leukemije reaguju na IFNi, slikajući se sa CD38, što zauzvrat omogućava da budu meta CD38-CD3 BIONIC-a.
Markuči je dodao: „Ovaj novi mehanizam i ciljanje domaćeg pristupa Grada nade omogućiće nam da eliminišemo inače neaktivne matične ćelije leukemije. Naša nada i cilj je da će se iskorenjivanje matičnih ćelija leukemije smanjiti, pa čak i eliminisati rizik od recidiva bolesti kod pacijenata sa AML-om, ali treba uraditi mnogo više istraživanja kako bi se naša pretklinička istraživanja prevela u lečenje ljudi.“
Uprkos nedavnim terapijama koje je odobrila Uprava za hranu i lekove, samo 30% odraslih pacijenata sa AML preživi pet godina posle dijagnoze. Više od polovine pacijenata ima recidiv nakon lečenja, a otpornost na lečenje ostaje veliki izazov. Pacijenti često moraju da ostanu u bolnici jer su njihova krv i imuni sistem ugroženi rakom i njegovim terapijama.
Dok transplantacije matičnih ćelija od donora koštane srži mogu produžiti život, mnogi stariji pacijenti ne ispunjavaju uslove zbog svog ugroženog zdravlja ili nemogućnosti da pronađu odgovarajućeg donora. Većini pacijenata sa AML hitno su potrebni manje toksični i efikasniji tretmani.