Naučnici sa Odeljenja za biološke nauke Državnog univerziteta Floride opisali su i nazvali novu vrstu korala u vodama Francuske Polinezije.
Postdoktorski istraživač Erika Džonston i Skot Berdžes, vanredni profesor bioloških nauka, opisali su Pocillopora tuahiniensis proučavanjem genoma korala i ispitivanjem simbiotskih algi koje žive u njegovim ćelijama.
Takođe su razmotrili gde ovi korali žive i po čemu se razlikuju od drugih primeraka u toj oblasti. Ove stvari su im pomogle da zaključe da ovaj koral predstavlja do tada neopisanu vrstu. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Zootaka.
Teško je razlikovati jedan tip korala Pocillopora od drugog, rekao je Džonston, jer svi izgledaju slično. Korali iste vrste mogu izgledati drugačije, a korali različitih vrsta mogu izgledati slično. One se zovu „kriptične vrste“.
„Iz iskustva znamo da ako pokušate da identifikujete korale Pocillopora kao različite vrste dok su pod vodom, većinu vremena će identifikacija biti pogrešna“, rekao je Burgess. „Zbog toga većina istraživanja u prošlosti jednostavno spaja sve ove korale u jednu grupu, ali su zapravo svi različiti.“
U prošlosti su naučnici gledali na oblik korala da bi odredili njihovu vrstu. Ali sada, sa napretkom u genomici, oni mogu da identifikuju evolutivno različite vrste koje su „skrivene“ morfološkom sličnošću.
Ovakvi nalazi su važni jer suštinski menjaju način na koji proučavamo i čuvamo biodiverzitet.
Povećana učestalost i ozbiljnost izbjeljivanja korala uzrokovanih klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim djelovanjem najveća je prijetnja koralnim grebenima, rekao je Burgess, tako da su potrebni napori da se razumije širina biodiverziteta kako bi se spriječila izumiranja i gubitak adaptivnog potencijala.
Istraživači koji rade na restauraciji takođe moraju da znaju kojoj vrsti da daju prioritet. Ne uzimajući u obzir zagonetne vrste, moglo bi ih osuditi na propast.
„Ako nismo u stanju da pravilno identifikujemo korale, nećemo znati šta gubimo niti kako da ih sačuvamo“, rekao je Džonston.
Naučnici su ovom novom koralu dali naziv vrste „tuahiniensis“ jer tuahine znači „sestra“ na tahićanskom jeziku. Ime odaje počast ljudima koji na ovim ostrvima žive nekoliko hiljada godina.
Korali su ključne komponente ekosistema koralnih grebena, koji ljudima pružaju mnoge ekološke, zdravstvene i ekonomske koristi. Burgess je rekao da se nada da će istraživanje koristiti ne samo globalnoj naučnoj zajednici već i lokalnoj zajednici za poboljšanje obnove i upravljanja resursima, što je od vitalnog značaja za očuvanje i zaštitu ovih ekosistema.
„Kao gosti, želimo da se zahvalimo na dugoročnoj podršci vlade Francuske Polinezije što nam je omogućila da sprovedemo naše istraživanje u Francuskoj Polineziji“, rekao je Berdžes. „Želimo da odamo priznanje i zahvalnost za zemljište i vodne resurse Polinezije, posebno Mo’orea, i tradicionalnim vlasnicima zemlje, kako prošlim tako i sadašnjim.