Mali psi sa dugim nosovima, kao što su vipeti i minijaturni jazavičari, žive godinama duže od velikih rasa ravnog lica poput engleskih buldoga, pokazalo je novo istraživanje u četvrtak.
Studija, koja se zasniva na podacima od više od pola miliona pasa širom Velike Britanije, ima za cilj da pomogne ljudima koji planiraju da nabave psa da osiguraju da izaberu rasu koja će imati dug i zdrav život.
Vodeći autor Kirsten McMillan, menadžer podataka u britanskoj dobrotvornoj organizaciji Dogs Trust, rekla je da je to prva studija koja je sagledala kako očekivani životni vek varira u tako širokom spektru faktora, uključujući rasu, veličinu, oblik lica i pol.
„Mužjak srednje veličine, ravnog lica, poput engleskog buldoga, ima skoro tri puta veću verovatnoću da će živeti kraći život nego ženka male veličine, dugog lica, poput minijaturnog jazavčara ili italijanskog hrta“, rekla je ona za AFP.
Od više od 150 rasa i meleza širom Velike Britanije, srednji očekivani životni vek za sve pse bio je 12,5 godina.
Ali za francuske buldoge – koje je Američki kinološki klub rangirao kao najpopularniju rasu prošle godine u Sjedinjenim Državama – taj broj je bio samo 9,8 godina.
Prethodna istraživanja su sugerisala da kratki nosovi ravnolikih pasa – koji se takođe nazivaju brahikefalnim – omogućavaju im da više liče na ljudske bebe, što ih čini posebno slatkim za svoje vlasnike.
Ali ti kratki nosovi takođe izazivaju značajne probleme sa disanjem.
Dan O’Neill, predsedavajući organizacije Brachicephalic Vorking Group, rekao je da je studija dodatno istakla „krizu zdravlja i blagostanja“ koju trpe ove veoma popularne rase.
„Od ključnog je značaja da javnost daje prednost zdravlju u odnosu na ono što bi mislila da izgleda ‘slatko’ i pozivamo sve koji razmišljaju o nabavci rase ravnog lica da zastanu i razmisle,“ rekao je on.
Studija, objavljena u časopisu Scientific Reports, otkrila je da su psi sa najdužim životnim vekom lankaširski štikleri sa prosekom od 15,4 godine, a slede tibetanski španijeli (15,2 godine) i minijaturni jazavčari (14 godina).
Labradori, najpopularnija rasa u Velikoj Britaniji, postigli su 13,1 godinu.
Ženke su obično živele nešto duže od mužjaka, sa očekivanim životnim vekom od 12,7 godina u poređenju sa 12,4.
Studija je takođe otkrila da su čiste rase živele malo duže od meleza – što je suprotan nalaz prethodnih istraživanja.
To je verovatno bilo zbog početka „ere dizajnerske rase“, sa namerno ukrštanjem poput labradudla, kokapua i pomskija koji su postajali sve moderniji, rekao je Mekmilan.
„Više ne govorimo samo o džukelama ili nepoznatim mešancima u odnosu na rasne pse“, rekla je ona.
Za one koji razmišljaju o kupovini ili usvajanju psa, važno je da budu svesni da će nekim rasama biti potrebno više odlazaka kod veterinara, naglasio je Mekmilan.
Ali ako ostavimo račune za veterinare na stranu, veća je pažnja na ljubav i naklonost koju će potencijalni vlasnici uložiti u svoje dlakave saputnike.
„Ove životinje su članovi naše porodice“, rekao je Mekmilan.
„Želimo da osiguramo da činimo sve što možemo da im obezbedimo dug, srećan i zdrav život.“