Čini se da je ženka orke usvojila ili otela bebu pilota kita u prvom poznatom slučaju te vrste, kažu naučnici.
Orka, poznata kao „Sӕdis“, prvi put je primećena kako pliva sa mladunčetom kita pilota u avgustu 2021. na zapadu Islanda.
Naučnici su primetili da Sedis nije samo pratio mladunče, već se aktivno brinuo o njemu.
Dve druge orke, verovatno iz Sedisove mahune, takođe su bile prisutne, ali drugi pilot kitovi nisu viđeni – što je neobično jer kitovi piloti takođe putuju u mahunama.
Ovo je prva naučna dokumentacija o orkama koje neguju i brinu o mladunčetu kita sa dugim perajima.
Nalazi nedavno objavljeni u Canadian Journal of Zoologi dokumentuju majčinsku brigu orke za mladunče pilota kita i sugerišu da je odnos između ove dve vrste složeniji nego što se ranije mislilo.
Mari Mrusczok, glavni autor, rekla je za Nevsveek da postoje jasni znaci da je orka pazila na tele.
„Orka je plivala sa mladunčetom kita pilota u položaju ešalona, što znači da je mladunče plivalo odmah iza prsnog peraja orke“, rekla je ona.
„Položaj ešalona omogućava mladunčetu da napravi manje pokreta repom nego kada samostalno pliva i da prevaziđe fizička ograničenja tokom putovanja velikom brzinom – drugim rečima, mladunče je ‘nošeno’ talasom pritiska koji stvara veće telo odrasle osobe. “
Međutim, Elizabet Zvamborn, akademik u istraživačkom timu, rekla je za emisiju Pomorsko podne Kanadske radiodifuzne korporacije da nije jasno da li je to bilo altruističko usvajanje.
Ona je rekla da se ta veza može protumačiti kao „divna topla priča o usvajanju“ ili kao slučaj otmice kitova ubica.
„Ali postoji i pristojna šansa da je ona zapravo otela ovo mladunče od grupe pilota kitova. U blizini Islanda, došlo je do prilične interakcije između obe vrste, a često se vide kitovi piloti kako jure kitove ubice“, rekla je ona.
„Ne znamo razloge za to, ali ako postoji šansa da se tu i tamo nađe ženka orke koja pokušava da uzme mladunče od kitova pilota, to bi im sigurno dalo razloga da jure.
Studija je primetila da Sedis nikada nije imala svoje mladunče, pa je moguće da je uzela mladunče pilota kao zamenu.
Zvamborn je rekao da je mladunče izgledalo kao da je mršavo i da se skoro nije hranilo, što bi imalo smisla jer ženka orke verovatno neće moći da doji, pošto nije rodila svoja telad.
I orke i pilotski kitovi imaju slične bliske porodične strukture u divljini, što bi moglo objasniti odnos.
Otprilike godinu dana kasnije, Sedis je primećen sa grupom pilotskih kitova dugih peraja, ali mladunče nije bilo prisutno. Dalji susreti između Sedisa i pilotske mahune kita ukazali su na namerni pokušaj da se nabavi novo mladunče, navodi se u nalazima.
Zvamborn je rekla za CBC da je Sedisova primećena interakcija sa kitovima pilotima izgledala kao jedinstvena i da je možda pokušavala da otme još jedno mladunče.