U poslednjih pet godina, astronomi su otkrili novu vrstu astronomskog fenomena koji postoji u ogromnim razmerama – većim od celih galaksija. Zovu se ORC (čudni radio krugovi) i izgledaju kao džinovski prstenovi radio talasa koji se šire.
Do sada, ORC nikada nisu primećeni ni na jednoj talasnoj dužini osim radija, ali prema novom dokumentu objavljenom 30. aprila 2024. godine, astronomi su po prvi put uhvatili rendgenske zrake povezane sa ORC-om. Uobičajeno, ovi objekti se ne vide u spektru uobičajene vidljive svetlosti, a do sada nisu opažani ni u jednom drugom osim radio opsegu frekvencija elektromagnetskih talasa.
Dosadašnje teorije su spekulisale da je izvor energije tzv. sihrotronsko zračenje ili emisija, za koju su odgovorne čestice koje se kreću brzinama bliskim brzini svetlosti, na primer elektroni. Kada tako ubrzane čestice dobiju ubrzanje, pod dejstvom sile, u pravcu koji je normalan u odnosu na njihov pravac prostiranja, one oslobađaju energiju u spektru radio učestanosti.
Ovo otkriće nudi neke nove naznake o tome šta bi moglo biti iza stvaranja ORC-a.
Dok mnogi astronomski događaji, poput eksplozija supernove, mogu ostaviti za sobom kružne tragove, ORC-ovi izgleda zahtevaju drugačije objašnjenje.
„Moć potrebna za proizvodnju tako ekspanzivne radio emisije je ogromna“, rekla je Esra Bulbul, vodeći autor novog rada. „Neke simulacije mogu da reprodukuju te oblike, ali ne i njihov intenzitet. Nijedna simulacija do sada ne objašnjava kako se kreira ORC.“
ORC-ovi mogu biti izazov za proučavanje, delimično zato što su obično vidljivi samo u radio talasnim dužinama. Oni ranije nisu bili povezani sa rendgenskim ili infracrvenim emisijama, niti je bilo ikakvih znakova u optičkim talasnim dužinama.
Ponekad ORC okružuju vidljivu galaksiju, ali ne uvek (do danas je otkriveno osam oko poznatih eliptičnih galaksija).
Koristeći ESA-in KSMM-Nevton teleskop, Bulbul i njen tim su posmatrali jedan od najbližih poznatih ORC-a, objekat nazvan ‘Cloverleaf’ (Detelina), i pronašli upečatljivu rendgensku komponentu objekta.
„Ovo je prvi put da je neko video rendgensku emisiju povezanu sa ORC-om“, rekao je Bulbul. „To je bio ključ koji je nedostajao da se otkrije tajna formiranja Deteline (eng. Cloverleaf).
Rendgenski snimci Deteline pokazuju gas koji je zagrejan i uzbuđen nekim procesom. U ovom slučaju, rendgenske emisije otkrivaju dve grupe galaksija (ukupno oko desetak galaksija) koje su počele da se spajaju unutar Deteline, zagrevajući gas na 15 miliona stepeni Farenhajta.
Haotična spajanja galaksija su zanimljiva, ali ne mogu sama da objasne Detelinu. Spajanja galaksija se dešavaju u celom univerzumu, dok su ORC retka pojava. Nešto jedinstveno se dešava da se stvori nešto poput Deteline.
„Spajanja čine okosnicu formiranja strukture, ali postoji nešto posebno u ovom sistemu što pokreće radio emisiju“, rekao je Bulbul. „Trenutno ne možemo da kažemo šta je to, tako da su nam potrebni više i dublji podaci sa radio i rendgenskih teleskopa.
To ne znači da astronomi nemaju nikakvih pretpostavki.
„Jedna fascinantna ideja za moćni radio signal je da su rezidentne supermasivne crne rupe prošle kroz epizode ekstremne aktivnosti u prošlosti, a reliktni elektroni iz te drevne aktivnosti su ponovo ubrzani ovim spajanjem“, rekla je Kim Viver, naučnik NASA projekta za KSMM. -Nevton.
Drugim rečima, ORC-ovima poput Detelina može biti potrebna priča o poreklu iz dva dela – moćne emisije iz aktivnih supermasivnih crnih rupa, praćene udarnim talasima spajanja galaksija koji tim emisijama daju drugi udarac.