Istraživanje predstavlja napredak u isporuci lekova i implantaciji tkiva uz pomoć ultrazvuka, koji su razvili istraživači sa Fakulteta za biomedicinsko inženjerstvo Technion. Rad je objavljen u časopisu Male metode.
Istraživačka grupa prof. Šulamita Levenberga razvila je inovativnu neinvazivnu metodu za bioštampanje živih ćelija i tkiva duboko u telu korišćenjem spoljašnjeg zračenja zvučnih talasa. Istraživački tim uključuje postdoktorski saradnik dr Lior Debbi, koji je završio sve svoje akademske diplome na Technionu, i Majd Machour, student doktorskih studija na MD/Ph.D programu.
Mnoge biomedicinske primene zahtevaju preciznu isporuku biokompatibilnih materijala za različite namene kao što su lokalizovano oslobađanje lekova, presađivanje tkiva i implantacija projektovanih ćelija i tkiva za regeneraciju organa. Trenutno su visoko invazivne operacije norma i praćene su rizicima uključujući infekciju, oštećenje tkiva i duge periode zarastanja.
U inovativnoj metodi istraživača, ćelije ili lekovi se isporučuju unutar mastila biološke tečnosti direktno u tretirano područje duboko u telu putem direktnog ubrizgavanja ili kateterizacije. Nakon toga, projektovano tkivo se štampa pomoću zvučnih talasa koje emituje eksterni ultrazvučni pretvarač. Tako se projektovano tkivo može izgraditi duboko u telu bez izlaganja tretiranog mesta.
Svestranost nove tehnologije je demonstrirana u kontekstima kao što su lokalna transplantacija ćelija, kontinuirana lokalizovana isporuka lekova tokom vremena i trodimenzionalno bioštampanje. Mehanička svojstva transplantata mogu se prilagoditi prema ciljnom tkivu i željenoj brzini oslobađanja leka.