„Nauka o ulici parazita“ je nedavni projekat javnog angažovanja dr Nikole Veiča i tima naučnika sa Univerziteta u Glazgovu koji koristi uzbudljive ulične pozorišne predstave za edukaciju i zabavu publike u Velikoj Britaniji i Malaviju na temu afričke bolesti spavanja.
Ovaj projekat je okupio naučnike iz Škotske i Malavija da razviju novu interaktivnu edukativnu predstavu o afričkoj bolesti spavanja. Ostali saradnici uključivali su okružne zdravstvene službenike, organizacije uličnih pozorišta na otvorenom i članove zajednice pogođene bolešću. Tim je predstavio svoje nalaze na SEB Centenari Conference 2023.
„Gledao sam ulično pozorište na otvorenom u Glazgovu dugi niz godina i bio sam inspirisan tokom predstave koja je imala medicinsku temu i snažnu zdravstvenu poruku“, kaže dr Vejč. „U Malaviju se performanse na otvorenom koriste za razmenu zdravstvenih poruka, pošto postoji ograničena infrastruktura koja podržava korišćenje digitalnih resursa.
Bolest spavanja je zanemarena tropska bolest i značajan zdravstveni problem u ruralnoj Africi. Najčešći je u okruženjima sa siromašnim resursima, često daleko od zdravstvenih ustanova, a početna prezentacija je slična malariji. Kao rezultat toga, mnogi slučajevi ostaju nedijagnostikovani ili se javljaju kasno u infekciji.
Nedostatak poverenja u naučnike i zdravstvene radnike, uz ograničenu mogućnost lakog pristupa zdravstvenoj zaštiti, često dovodi do toga da se dijagnoza i lečenje ne traže. „Nauka o ulici parazita pruža inovativni model javnog angažovanja oko afričke bolesti spavanja i ima za cilj da poveća poverenje u naučnike i stručnjake za javno zdravlje unutar pogođenih zajednica u Malaviju“, kaže dr Veitch. Video najzanimljiviji deo nastupa u Malaviju. Zasluge: Nicola Veitch i Univerzitet u Glaglou
Predstava je prvo pilotirana na stadionu Firhill fudbalskog kluba Partick Thistle sa četiri saradnika iz Malavija, studentima sa Univerziteta u Glazgovu i organizacijom Outdoor Arts Surge. Istraživanje nakon nastupa pokazalo je da je 90% fudbalskih navijača uživalo u emisiji.
Projekat se zatim odvijao u dve oblasti u ruralnim malavijskim selima koja okružuju rezervate divljih životinja Vvaza i Nhotakota u kojima je nedavno dijagnostikovana bolest spavanja. Održano je ukupno šest predstava, sa događajima koji obično privlače oko 1000 ljudi svaki put. Nakon performansa bilo je aktivno pitanje i odgovori, gde su članovi publike postavljali naučnicima pitanja u vezi sa afričkom bolešću spavanja.
Tipičan nastup uključuje izvođače obučene kao naučnici koji hvataju „zarazne“ lopte za plažu koje prenosi džinovska muva cece, koristeći velike „mreže za antitela“. Gomila se ponaša kao džinovski krvotok koji nosi crvene košulje i šešire.
Povratne informacije su pokazale da je 97% publike uživalo u predstavi, a 92% je reklo da želi da sazna više o nauci o afričkoj bolesti spavanja. Članovi lokalne zajednice su rekli: „Neverovatno je da preživeli mogu da učestvuju u ovom projektu i podignu svest o prevenciji.“
Resursi uličnog pozorišta ostaće u Malaviju za stalnu upotrebu od strane Kancelarije za javno zdravlje, a dr Veitch i projektni tim su sada obezbedili finansijska sredstva za izgradnju uspeha turneje uz dodatak digitalnog sadržaja za deljenje u bioskopima u zajednici u drugim oblastima iz Malavija.
Dr Veitch je deo SEB grupe za širenje, obrazovanje i raznolikost Društva za eksperimentalnu biologiju, koja se bavi načinom na koji se nauka prenosi javnosti i kako poboljšati inkluzivnost naučnog istraživanja.