Istraživači Nacionalne laboratorije Oak Ridž identifikovali su mehanizam u 3D štampanoj leguri – koji se naziva „promena opterećenja“ – koji bi mogao da omogući dizajn lakih materijala sa boljim performansama za vozila.
Jedan od načina da se poboljša energetska efikasnost u vozilima je da budu lakša pomoću materijala na bazi aluminijuma. Istraživači su pratili verziju ORNL-ove legure ACMZ – aluminijuma, bakra, mangana i cirkonijuma – zbog deformacije koja se javlja kada je materijal pod upornim mehaničkim stresom na visokim temperaturama.
Koristeći neutronsku difrakciju, istraživači su proučavali atomsku strukturu materijala i primetili da je ukupan napon apsorbovan od strane jednog dela legure, ali je prenet na drugi deo tokom deformacije. Ovo premeštanje napred-nazad sprečava jačanje u nekim oblastima.
„Neutroni nude mogućnosti za proučavanje metalurških fenomena u višefaznim strukturnim materijalima“, rekao je Amit Shiam iz ORNL-a. „Stekli smo uvid bez presedana u ponašanje materijala na povišenim temperaturama koje će nam omogućiti da dizajniramo poboljšane legure aluminijuma za ekstremne uslove.