Naučnici koriste matične ćelije za replikaciju ranog ljudskog embriona

Naučnici koriste matične ćelije za replikaciju ranog ljudskog embriona

Naučnici se nadaju da će saznati više o najranijim fazama ljudskog razvoja koristeći modele embriona stvorenih od matičnih ćelija.

Modeli naučnika Univerziteta u Kembridžu mogli bi na kraju da rasvetle zašto i kako trudnoća ne uspe, kao i genetske poremećaje.

Modeli su trodimenzionalni i napravljeni su od matičnih ćelija, a ne od jajeta i sperme, tako da ne mogu da prerastu u bebe. Oni će omogućiti repliciranje embrionalnog razvoja u drugoj nedelji trudnoće.

„Naš model sličan ljudskom embrionu, kreiran u potpunosti od ljudskih matičnih ćelija, daje nam pristup strukturi u razvoju u fazi koja je inače skrivena od nas zbog implantacije sićušnog embriona u majčinu matericu“, objasnila je vođa istraživanja Magdalena Zernicka. -Getc, sa Odseka za fiziologiju, razvoj i neuronauku Univerziteta u Kembridžu.

„Ovaj uzbudljiv razvoj nam omogućava da manipulišemo genima da bismo razumeli njihove razvojne uloge u modelnom sistemu“, dodala je ona u saopštenju univerziteta. „Ovo će nam omogućiti da testiramo funkciju specifičnih faktora, što je teško uraditi u prirodnom embrionu.“

Na početku ljudske trudnoće, embrion se implantira u matericu tokom druge nedelje, tako da je to ključno vreme. Mnoge trudnoće su izgubljene u ovoj fazi.

Naučnici kažu da će im ovi novi razvoji omogućiti da sagledaju period koji je poput „crne kutije“ ljudskog razvoja.

To takođe može dovesti do novih saznanja o uzrocima ljudskih urođenih mana i bolesti.

Naučnici su ranije takođe mogli da posmatraju ovaj period na životinjskim modelima, kao što su zebrice i miševi, i u doniranim ljudskim embrionima.

Gajenje prirodnih ljudskih embriona u laboratoriji nije dozvoljeno u Ujedinjenom Kraljevstvu duže od 14 dana, kada embrion više ne može da formira blizanca.

Ovi modeli ne mogu i neće da se razviju do ekvivalenta prirodnih ljudskih embriona, rekla je Zernicka-Goetz.

Manekenke nemaju mozak ni srce koje kuca. Oni zaista uključuju ćelije koje obično nastavljaju da formiraju embrion, placentu i žumančanu kesu, i razvijaju se da formiraju prekursore zametnih ćelija koje bi formirale spermu i jaja.

Kada ove tri vrste ćelija šalju mehaničke i hemijske signale jedna drugoj za implantaciju i da kažu embrionu kako da se pravilno razvija, takođe je vreme kada mnoge trudnoće ne uspevaju.

Strogi propisi zahtevaju da rad na modeliranju embriona odobri etička komisija. Časopisi zahtevaju dokaz pre prihvatanja naučnih radova. Ova laboratorija ima ova odobrenja, navodi se u saopštenju Univerziteta Kembridž.

„Protiv zakona i propisa [Američke administracije za hranu i lekove] FDA je prenošenje bilo kakvih modela sličnih embrionima u ženu u reproduktivne svrhe. To su ljudske ćelije kojima se veoma manipuliše i njihov pokušaj reproduktivne upotrebe bi bio izuzetno opasan“, rekao je Insu Hjun , član Centra za bioetiku Harvardske medicinske škole.

Studija, koju su finansirali The Wellcome Trust i Open Philanthropy, objavljena je 27. juna u časopisu Nature.