Prema nedavnom istraživanju objavljenom u naučnom časopisu „Naučni Napredak“ (Science Advances), naučnici su otkrili da se čak 71 od 162 ledene police koje okružuju Antarktik smanjila u zapremini tokom perioda od 25 godina, od 1997. do 2021. godine. Ovaj alarmantan trend rezultirao je neto ispuštanjem ogromnih 7,5 triliona metričkih tona otopljene vode u okeane.
Ispitivanjem ledene situacije na Antarktiku, istraživači su otkrili da je većina ledenih polica na zapadnoj strani kontinenta iskusila značajan gubitak leda. Nasuprot tome, većina ledenih polica na istočnoj strani ostala je stabilna ili se čak povećala u zapremini.
Ovo dugoročno istraživanje otkriva da je tokom 25 godina čak 67 biliona metričkih tona leda otišlo u okeane, a samo 59 triliona metričkih tona leda se nadoknadilo na ledenim policama, rezultirajući neto gubitkom od 7,5 triliona metričkih tona.
Dr Benjamin Davison, vođa studije i naučni saradnik na Univerzitetu u Lidsu, ističe da postoji složena slika pogoršanja ledenih polica koja je povezana sa temperaturom okeana i okeanskim strujama oko Antarktika. Zapadna polovina kontinenta izložena je toploj vodi, koja može brzo da topi ledenice odozdo, dok je veći deo istočnog Antarktika trenutno zaštićen od obližnje tople vode trakom hladne vode na obali.
Istraživači upozoravaju da će globalno zagrevanje, uzrokovano ljudskim dejstvima, verovatno biti ključni faktor u gubicima leda na Antarktiku. Da je gubitak leda posledica prirodnih klimatskih varijacija, bilo bi naznaka oporavka na zapadnim ledenim policama.
Ledeni polici igraju ključnu ulogu u regulaciji toka leda na Antarktiku. Kada se stanje ledenih polica pogorša ili se smanji, to dovodi do povećanja brzine leda koji se otapa iz glečera, a to može imati ozbiljne posledice na sistem leda na Antarktiku i globalnu cirkulaciju okeana.
Izveštaj takođe ističe da gubitak slatke vode sa ledenih polica i glečera u okeane ima dubok uticaj na sistem cirkulacije okeana. Ova slatka voda razblažuje slanu okeansku vodu, usporavajući njen potonući proces i potencijalno oslabljujući globalnu cirkulaciju okeana.
Ova studija, zajedno sa drugom istraživačkom publikacijom u časopisu Nature Climate Change, naglašava potrebu za hitnim merama kako bi se suzbile klimatske promene i sačuvala stabilnost ekosistema na Antarktiku i širom sveta.