Naučnici sa Kembridža su možda otkrili novi način na koji post pomaže u smanjenju upale, potencijalno štetnog neželjenog efekta imunološkog sistema tela koji je u osnovi brojnih hroničnih bolesti.
U radu pod naslovom „Inhibicija inflamasoma NLRP3 arahidonskom kiselinom je mehanizam za objašnjenje antiinflamatornih efekata gladovanja“, objavljenom u Cell Reports, tim opisuje kako post podiže nivoe hemikalije u krvi poznate kao arahidonska kiselina, koja inhibira zapaljenje. Istraživači kažu da bi to takođe moglo pomoći da se objasne neki od korisnih efekata lekova kao što je aspirin.
Naučnici već neko vreme znaju da naša ishrana – posebno visokokalorična zapadnjačka dijeta – može povećati rizik od bolesti, uključujući gojaznost, dijabetes tipa 2 i bolesti srca, koje su povezane sa hroničnom upalom u telu.
Upala je prirodan odgovor našeg tela na povredu ili infekciju, ali ovaj proces može biti pokrenut drugim mehanizmima, uključujući takozvani „inflamazom“, koji deluje kao alarm u ćelijama našeg tela, izazivajući upalu kako bi zaštitio naše telo kada se oštećenje čula. Ali inflamazom može da izazove upalu na nenamerne načine – jedna od njegovih funkcija je da uništi neželjene ćelije, što može dovesti do oslobađanja sadržaja ćelije u telo, gde oni izazivaju upalu.
Profesorka Kler Brajant sa Odeljenja za medicinu Univerziteta u Kembridžu rekla je: „Veoma smo zainteresovani da pokušamo da razumemo uzroke hronične upale u kontekstu mnogih ljudskih bolesti, a posebno ulogu inflamasoma.
„Ono što je postalo očigledno poslednjih godina jeste da je jedan inflamazom posebno – NLRP3 inflamazom – veoma važan za niz velikih bolesti kao što su gojaznost i ateroskleroza, ali i za bolesti poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, mnogih bolesti starije životne dobi ljudi, posebno u zapadnom svetu.“
Post može pomoći u smanjenju upale, ali razlog zašto nije jasan. Da bi se odgovorilo na ovo pitanje, tim predvođen profesorom Brajantom i kolegama sa Univerziteta u Kembridžu i Nacionalnog instituta za zdravlje u SAD proučavao je uzorke krvi grupe od 21 volontera, koji su jeli obrok od 500 kcal, a zatim postili 24 sata. pre konzumiranja drugog obroka od 500 kcal.
Tim je otkrio da ograničavanje unosa kalorija povećava nivoe lipida poznatog kao arahidonska kiselina. Lipidi su molekuli koji igraju važnu ulogu u našim telima, kao što su skladištenje energije i prenošenje informacija između ćelija. Čim su pojedinci ponovo pojeli obrok, nivoi arahidonske kiseline su opali.
Kada su istraživači proučavali efekat arahidonske kiseline na imune ćelije kultivisane u laboratoriji, otkrili su da ona smanjuje aktivnost inflamasoma NLRP3. Ovo je iznenadilo tim, jer se ranije smatralo da je arahidonska kiselina povezana sa povećanim nivoima upale, a ne sa smanjenim nivoima.