NASA uspešno testirala revolucionarnu raketu koja bi nas mogla brže odvesti na Mars

NASA uspešno testirala revolucionarnu raketu koja bi nas mogla brže odvesti na Mars

Nakon što je kročio na Mesec, sledeća destinacija za čovečanstvo je Mars, koji predstavlja čitav niz izazova u brzim svemirskim putovanjima na velike udaljenosti.

U velikom koraku za premeštanje teških tereta preko Sunčevog sistema za kratko vreme, NASA je upravo najavila još jedan uspešan test inovativnog raketnog motora sa dovoljnim potiskom da nas odvede do Crvene planete.

Postavljanjem prototipa raketnog motora sa rotacijom detonacije (RDRE) u NASA Marshall Space Flight Center u Alabami, postavljen je novi rekord u tehnologiji, postigavši 25.810 njutna (5.800 funti) potiska za 251 sekundu.

To je više od 17.800 njutna potiska koji je uspeo za skoro minut koliko je raketni motor uspeo 2022. godine, a rezultati su potvrđeni početkom 2023. godine.

Na kraju, cilj je da se napravi RDRE klase od 44 kilonjutona za potpuno višekratnu upotrebu kako bi se poboljšali tradicionalni tečni raketni motori.

„RDRE omogućava ogroman skok u efikasnosti dizajna“, kaže inženjer uređaja za sagorevanje Tomas Tisli, koji vodi projekat RDRE u Centru za svemirske letove Marshall.

Ono što RDRE čini tako revolucionarnim je to što koristi trajnu detonaciju koja kruži oko kanala u obliku prstena, napajana mešavinom goriva i kiseonika koji se pali svakom eksplozijom u prolazu.

Tehnologija je bila u razvoju godinama, a u laboratorijskim testiranjima od 2020. godine, ali tek sada naučnici pokazuju da je dovoljno stabilna i upravljiva da se koristi u stvarnim raketama da nas odvedu u svemir.

Najvažnije je da RDRE koristi manje pogonskog goriva od konvencionalnih raketnih motora, a jednostavniji je u pogledu svojih mašina i mehanizama. To znači da odlazak u svemir postaje jeftiniji, a putovanje na dalje udaljenosti postaje moguće.

Znamo da istraživanje svemira košta mnogo (možda je jedan od razloga zašto još uvek nismo imali vanzemaljske posetioce) i ovo bi predstavljalo značajnu nadogradnju u pogledu toga koliko bi goriva bilo potrebno da se pređe na velike udaljenosti.

Takođe treba napomenuti da je NASA koristila tehnike 3D štampanja za proizvodnju delova mašina po meri koji su dovoljno jaki da izdrže ekstremnu toplotu i pritisak koji su uključeni u dizajn RDRE.

Inženjeri koji stoje iza testa kažu da sada bolje razumeju kako bi ložište mogao da se skalira i prilagodi da podrži različite nivoe potiska, različite tipove sistema motora i različite klase misije.

NASA se nada da bi prvi ljudi mogli kročiti na tlo Marsa negde tokom 2030-ih. Još uvek ima mnogo prepreka koje treba prevazići u smislu dolaska na Mars i preživljavanja kada stignemo tamo, ali efikasno sredstvo za pogon pomaže u rešavanju jedne od značajnijih prepreka.

„To pokazuje da smo bliži pravljenju lakih pogonskih sistema koji će nam omogućiti da pošaljemo više mase i korisnog tereta dalje u duboki svemir, što je kritična komponenta NASA-ine vizije Mesec na Mars“, kaže Tisli.