NASA je u ponedeljak odobrila lansiranje sledećeg meseca na Jupiterov mesec Evropu nakon što je pregledala sposobnost svemirske letelice da izdrži intenzivno zračenje tamo.
Pitanja o pouzdanosti tranzistora na svemirskom brodu Evropa Kliper pojavila su se ranije ove godine nakon što su se slični problemi pojavili na drugim mestima. Pošto se nazire tesan prozor za lansiranje, NASA je požurila da sprovede testove kako bi potvrdila da bi elektronski delovi mogli da prežive misiju vrednu 5 milijardi dolara kako bi se utvrdilo da li bi okean ispod ledene kore Evrope mogao biti pogodan za život.
Poletanje ostaje zakazano za 10. oktobar na raketi SpaceKs Falcon Heavi. NASA ima tri nedelje da lansira svemirsku letelicu pre nego što odustane više od godinu dana i čeka još jedno ispravno planetarno poravnanje; svemirska letelica treba da prođe pored Marsa, a zatim Zemlje za pomoć gravitaciji.
Menadžer projekta Džordan Evans rekao je da se očekuje da će tranzistori — smešteni u krugovima širom svemirske letelice — degradirati kada Evropa Kliper bude izložena najgorem zračenju tokom 49 preleta Meseca. Ali trebalo bi da se oporave tokom tri nedelje između svakog susreta, rekao je Evans iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon.
Timovi iz laboratorija širom zemlje došli su do tog zaključka nakon non-stop testiranja u protekla četiri meseca.
Projekat ima „veliko poverenje da možemo da završimo prvobitnu misiju istraživanja Evrope kako je planirano“, rekao je Evans. „Spremni smo za Jupiter.“
Biće potrebno šest godina da Evropa Kliper stigne do Jupitera, gde će svake tri nedelje kružiti oko gasnog giganta. Planirano je desetine preleta Evrope na udaljenosti od 25 kilometara, omogućavajući kamerama i drugim instrumentima — uključujući radar koji prodire u led — da mapiraju praktično ceo mesec.
Evropa Kliper je najveća svemirska letelica koju je NASA ikada napravila za istraživanje druge planete, koja se prostire na više od 30 metara sa otvorenim solarnim panelima.