NASA-ina solarna sonda Parker trebalo bi da ove godine prođe pored Sunca u trenutku prekretnice za istraživanje svemira.
Sonda, lansirana 12. avgusta 2018, trebalo bi da proleti pored Sunca brzinom od 195 km/s, ili 435 000 milja na sat, 24. decembra 2024, preneo je Bi-Bi-Si.
NASA to opisuje kao misiju da „„dodirne Sunce“ na svojoj veb stranici, sa ciljem da dobije naše „prvo uzorkovanje atmosfere zvezde“.
„U suštini skoro sletimo na zvezdu“, rekao je za Bi-Bi-Si Nour Rauafi, naučnik na projektu.
„Ovo će biti monumentalno dostignuće za celo čovečanstvo. Ovo je ekvivalentno sletanju na Mesec 1969. godine“, rekao je on.
Misija ima za cilj da nam pomogne da steknemo dublje razumevanje Sunca, pri čemu sonda kruži bliže površini Sunca nego što je to bilo pre i unutar Merkurove orbite, kaže NASA.
Sonda prikuplja merenja i slike kako bi pomogla naučnicima da saznaju više o tome odakle dolazi solarni vetar i kako se razvija.
Takođe daje „kritičan doprinos predviđanju promena u svemirskom okruženju koje utiču na život i tehnologiju na Zemlji“.
Sonda će se na svom putovanju suočiti sa ekstremnom toplotom i zračenjem, leteći „više od sedam puta bliže Suncu od bilo koje letelice“.
Dr Niki Foks, NASA-in šef nauke, rekao je za Bi-Bi-Si da „ne znaju“ šta će pronaći u misiji, „ali ćemo tražiti talase u solarnom vetru koji su povezani sa zagrevanjem“.
„Sumnjam da ćemo osetiti mnogo različitih vrsta talasa koji bi ukazivali na mešavinu procesa oko kojih se ljudi svađaju godinama“, dodala je ona.