NASA snimila mlaz crne rupe koji razbacuje misteriozni objekat

NASA snimila mlaz crne rupe koji razbacuje misteriozni objekat

Jedna od najčudnijih galaksija u blizini Mlečnog puta upravo je predstavila astronomima fascinantnu misteriju.

Zove se Centaurus A, i ogromni mlazovi plazme koji pucaju iz njegove centralne supermasivne crne rupe udarili su u nešto dok su putovali u međugalaktički prostor.

Šta je to nešto? Astronomi ne znaju. Nazvali su ga C4, i šta god da se nalazi na ovoj lokaciji, biće zanimljivo, jer nijedan drugi sudar u mlaznicama Centaurusa A ne proizvodi istu emisiju rendgenskih zraka u obliku slova V koja se vidi iz C4.

Centaurus A je ono što je poznato kao posebna galaksija, koja se nalazi na nekih 12 miliona svetlosnih godina od Mlečnog puta. Postoje mnoge karakteristike koje ga čine čudnom, uključujući niz orbitirajućih patuljastih galaksija uredno raspoređenih oko galaktičke ravni, čudan oblik sa istaknutim trakama prašine i strukturu koja može biti rezultat sudara i spajanja dve galaksije.

Takođe ima veoma aktivnu supermasivnu crnu rupu i pršti formiranjem zvezda, jedna od nama najbližih galaksija koja pokazuje oba ponašanja. Aktivnost crne rupe je toliko jaka da mlazovi čestica koje eksplodiraju iz njenih polarnih oblasti udaraju u međugalaktički prostor, stvarajući ogromne režnjeve radio-emisije dok to rade.

Iz tog razloga, Centaurus A je predmet mnogo ispitivanja sa Zemlje. I jedan od najdetaljnijih pogleda na izlive crne rupe u radio talasima otkrio je neke čudne, nikada ranije viđene karakteristike.

Prvo, verovatno bi trebalo da objasnimo kako se ovi odlivi dešavaju. Kada opišemo supermasivnu crnu rupu kao aktivnu, to znači da ona aktivno nagomilava materiju iz ogromnog diska materijala koji se vrti oko nje, poput vode koja ide u odvod.

Ali ne završava sav uskovitlani materijal da padne izvan horizonta događaja. Naučnici veruju da se nešto od toga preusmerava i ubrzava duž linija magnetnog polja oko spoljne strane crnih rupa do njenih polova, gde se lansira u svemir ogromnom snagom, stvarajući mlazove čestica koje dostižu, u nekim slučajevima, milione svetlosti. – dužine godine.

Pošto je Centaurus A tako blizu, on predstavlja jednu od najboljih laboratorija za detaljno proučavanje ovih mlaznjaka. Astronomi su postavili NASA-inu rendgensku opservatoriju Chandra da izbliza pogledaju visokoenergetsko svetlo koje stvaraju mlaznice Centaurus A, i tada su otkrili neobičnu karakteristiku u obliku slova V, koja se približava izvoru emisije svetle tačke.

Kao da je mlaz, dok putuje kroz svemir brzinom bliskom brzini svetlosti u vakuumu, udario u nešto i stvorio izlive, pri čemu svaki krak V meri oko 700 svetlosnih godina.

Nejasno je šta je to nešto. To može biti masivna zvezda ili čvor turbulencije. Šta god da je, krakovi V mogu biti stvoreni interakcijom između mlaza i objekta koji oduvava materijal od tačkastog izvora. Pošto ovaj materijal takođe stupa u interakciju sa mlazom, on takođe sija na rendgenskim zracima.

Međutim, čak i u ovom modelu V strukturu je teško objasniti. Očekivalo bi se da će izlivi iz tačkastog izvora biti usklađeni sa tokom mlaza, ali to važi samo za jedan od krakova. Drugi se pojavljuje pod kosim uglom koji je teško objasniti. Naročito zato što se drugi sudari unutar mlaznjaka pojavljuju kao radio mrlje, bez definisanih struktura kao što je V od C4.

Za sada nemamo odgovore. Možda će biti potrebno više zapažanja, u nizu talasnih dužina, da bismo otkrili šta stvara čudne rendgenske zrake u obliku slova V u mlazovima Centaurusa A. Međutim, s obzirom na verovatnoću da ćemo nastaviti da buljimo u našeg čudnog suseda, odgovori su verovatno samo pitanje vremena.