NASA objašnjava misterioznu buku tokom pristajanja Boeingovog Starlinera na ISS

NASA objašnjava misterioznu buku tokom pristajanja Boeingovog Starlinera na ISS

U ponedeljak je NASA objavila detalje o čudnoj buci koju je astronaut Butč Vilmor čuo tokom boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u Boeingovom Starlineru. Prema NASA-inim navodima, zvuk koji je prijavljen tokom subote bio je rezultat povratne informacije iz zvučnika, koja je proizašla iz audio konfiguracije između Starlinera i ISS-a.

NASA je istakla da je ovaj pulsirajući zvuk, koji se čuo dok je Vilmor radio u letelici, bio bezopasan i uobičajen. „Audio sistem svemirske stanice je složen i omogućava povezivanje više svemirskih letelica i modula. Povratne informacije i buka u ovom sistemu su normalni fenomeni“, navela je NASA u svojoj izjavi. Dodali su da su od posade zatražili da kontaktira kontrolu misije ukoliko čuju bilo kakve neuobičajene zvukove iz komunikacionog sistema.

NASA je takođe naglasila da povratne informacije nemaju tehnički uticaj na posadu, Starliner ili rad stanice. Predviđeno je da Starliner bude oslobođen od posade i vrati se na Zemlju najkasnije do petka, 6. septembra.

Vilmor i koleginica astronautkinja Suni Vilijams, koji su stigli na ISS na Starlineru, sada će ostati na stanici i pridružiti se ekspedicijama 71 i 72. Njihovo povratak na Zemlju biće deo misije SpaceX Crew-9 koja je zakazana za februar sledeće godine. Tokom ovog perioda, posada SpaceX Crew-9 će preuzeti njihove pozicije.

Starlajner je planiran da se vrati na Zemlju sa sletanjem u pustinji Vajt Sends u Novom Meksiku, uz planirano sletanje padobranom i vazdušnim jastucom u 00:03 7. septembra. Nakon sletanja, letelica će biti transportovana nazad u Boeingovu fabriku u svemirskom centru Kenedi.

Boeing se suočava sa izazovima u završavanju testiranja Starlinera, koji je prvi put preveo ljude u svemir, kako bi dobio sertifikat za redovnu upotrebu na ISS-u. Sertifikacija Starlinera je još uvek neizvesna, jer je Boeing do sada potrošio više od 1,6 milijardi dolara na razvoj, dok se preostali deo ugovora u vrednosti od 4,2 milijarde dolara ne može realizovati dok ne dobije odgovarajući sertifikat.

SpaceX je, s druge strane, uspešno završio svoj probni let sa posadom 2020. godine i do danas je realizovao osam operativnih misija. NASA i dalje računa na usluge obe kompanije u okviru svog komercijalnog programa posade, s obzirom na to da ISS ima operativni vek planiran do 2030. godine.