NASA ulaže u novi raketni sistem za brže putovanje na Mars

NASA ulaže u novi raketni sistem za brže putovanje na Mars

NASA je uložila 725.000 dolara u novi raketni sistem koji bi mogao da reši jednu od glavnih prepreka na putu slanja ljudi na Mars: vreme putovanja. Sa trenutnom tehnologijom, povratno putovanje do crvene planete trajalo bi skoro dve godine, što dolazi sa velikim zdravstvenim rizicima za astronaute. Oni bi bili izloženi visokim nivoima sunčevog i kosmičkog zračenja, štetnim efektima nulte gravitacije i dugom periodu izolacije.

Svemirsko zračenje predstavlja najveću pretnju, jer su astronauti koji provedu samo šest meseci u svemiru izloženi količini radijacije ekvivalentnoj 1.000 rendgenskih zraka grudnog koša. To ih dovodi u opasnost od raka, oštećenja nervnog sistema, gubitka kostiju i bolesti srca, navodi NASA.

Troi Hove, predsednik kompanije Hove Industries, rekao je za Business Insider da je najbolji način za smanjenje izloženosti radijaciji i drugih štetnih zdravstvenih efekata skraćenje dužine putovanja. Zbog toga se Hove udružio sa NASA-om kako bi razvili pulsirajuću plazma raketu (PPR) – novi raketni sistem koji bi mogao da skrati povratno putovanje do Marsa na samo dva meseca.

NASA je u saopštenju napisala da ova tehnologija „ima potencijal da revolucioniše istraživanje svemira“ i mogla bi jednog dana odvesti ljude čak i dalje od Marsa. PPR je pogonski sistem koji koristi impulse pregrejane plazme da veoma efikasno generiše mnogo potiska. Trenutno je u drugoj fazi razvoja, finansiran od strane NASA programa za inovativne napredne koncepte (NIAC).

Planirano je da ova studija druge faze počne ovog meseca i fokusira se na optimizaciju dizajna motora, izvođenje eksperimenata sa dokazom koncepta i dizajniranje zaštićenog svemirskog broda sa PPR pogonom za ljudske misije na Mars. Velika prednost PPR-a je što može da učini da svemirska letelica krene veoma brzo, sa velikim potiskom i visokim specifičnim impulsom.

PPR generiše 10.000 njutna potiska pri specifičnom impulsu od 5.000 sekundi, što znači da bi svemirska letelica opremljena PPR-om koja prevozi četiri do šest putnika mogla da putuje otprilike 100.000 milja na sat, rekao je Hove za BI preko e-pošte. Svemirska letelica koja leti tako brzo bi na kraju morala da uspori da bi stigla do svog odredišta, i Hove je rekao da je kompanija uračunala dodatnu energiju i pogonsko gorivo za sletanje na Mars.

Iako će proći još nekoliko decenija pre nego što PPR bude spreman da odnese astronaute na crvenu planetu, Hove se nada da će ova tehnologija značajno proširiti opseg istraživanja svemira ljudi. On veruje da bi PPR mogao čak i pomoći u misijama na Pluton jednog dana. „Možete da postignete sve što želite u solarnom sistemu kada pokrenemo ovu tehnologiju za 20 godina“, rekao je Hove.