NASA misija emituje video o mačkama duboko u svemir pomoću lasera

NASA misija emituje video o mačkama duboko u svemir pomoću lasera

NASA je postigla značajan napredak u oblasti komunikacija u svemiru putem optičkog eksperimenta sa svemirskom letelicom Psiha, koja istražuje asteroid bogat metalima u glavnom pojasu. Ovaj eksperiment koristi laserski primopredajnik, omogućavajući komunikaciju sa Zemljom putem infracrvene svetlosti, umesto tradicionalnih radio frekvencija.

Tokom eksperimenta, Psiha je postigla brzinu prenosa podataka od 267 megabita u sekundi kada je bila na približno istoj udaljenosti kao Mars. Ovo je ekvivalentno savremenoj širokopojasnoj vezi na Zemlji, ali je zapanjujuće budući da se podaci prenose iz dubokog svemira. Čak i na udaljenosti od 390 miliona kilometara, veza je održavala brzinu od 6,25 megabita u sekundi, što je i dalje znatno brže od standardnih radio frekvencijskih veza.

Jedan od zanimljivih testova tokom eksperimenta uključivao je slanje video snimka mačke po imenu Taters koja juri crveni laserski pokazivač. Ovaj video je poslužio kao dokaz koncepta za brzu komunikaciju, demonstrirajući kapacitet sistema za prenos visoko definisanih video sadržaja.

Ova prva faza eksperimenta završena je u junu, a druga faza je zakazana za novembar. U drugoj fazi, istraživači će testirati sposobnost sistema da funkcioniše više od godinu dana, sa ciljem da se sistem postavi u puni operativni režim do kraja 2024. godine. Psiha će, ako sve prođe kako je planirano, stići do svog ciljnog asteroida 2029. godine.

Osim laserskog sistema, misija će imati i rezervni radio-frekventni komunikacijski sistem kao backup, osiguravajući da tim ima pouzdanu komunikaciju sa Zemljom čak i ako laserski sistem doživi probleme.

Ovaj eksperiment ne samo da će poboljšati komunikaciju u svemiru, već će otvoriti nove mogućnosti za buduće misije koje se oslanjaju na visoke brzine prenosa podataka, čime se obezbeđuje efikasnija i brža razmena informacija između svemirskih letelica i Zemlje.