NASA-ina misija Kepler završena je 2018. godine nakon više od devet godina plodnog lova na planete. Svemirski teleskop otkrio je hiljade planeta, od kojih mnoge nose njegovo ime. Ali takođe je stvorio ogromnu količinu podataka koje naučnici egzoplaneta još uvek analiziraju.
Sada je tim istraživača bacio novo svetlo na sistem od sedam planeta u Keplerovom okeanu podataka.
Zvezda se zove Kepler 385 i udaljena je oko 4.670 svetlosnih godina. Neke od njenih planeta potvrđene su još 2014. godine, dok su neke ostale kao kandidati. Ali u novom ažuriranom katalogu, naučnici egzoplaneta su potvrdili ostale planete i otkrili nove detalje o ovom retkom sistemu.
Rad koji najavljuje novi katalog zove se „Ažurirani katalog kandidata Kepler planete: fokus na tačnost i periode orbite“. Glavni autor je Džek Lisauer, naučnik u NASA-inom istraživačkom centru Ames. Rad će se pojaviti u Journal of Planetari Science .
„Do sada smo sastavili najtačniju listu kandidata za Kepler planete i njihove imovine“, rekao je Lisauer. „NASA-ina misija Kepler otkrila je većinu poznatih egzoplaneta, a ovaj novi katalog će omogućiti astronomima da saznaju više o njihovim karakteristikama.
Naučnici su godinama znali za planetarni sistem Kepler 385. Neke od njenih planeta potvrđene su još 2014. godine, dok su druge ostale kandidati. Ali ažurirane metode i rafinirani podaci doveli su do novih shvatanja i otkrića.
Tim istraživača koji stoji iza kataloga kaže da su navedeni svi poznati kandidati za Kepler planete koji orbitiraju i prolaze samo kroz jednu zvezdu. Jedan od najintrigantnijih sistema je Kepler 385, koji ima sedam planeta toliko blizu svoje zvezde da se kupaju u njenoj vrućini. Svih sedam su veće od Zemlje, ali manje od Neptuna.
Kepler 385 je sličan Suncu, ali malo veći i topliji. 10% je veći i oko 5% topliji. To je jedna od veoma malog broja zvezda sa više od šest planeta ili planeta kandidata koji kruže oko nje.
Dve najdublje planete su malo veće od Zemlje. Prema novom katalogu, obojica su verovatno stenoviti. Možda čak i imaju atmosferu, ali ako i imaju, veoma su mršavi. Preostalih pet planeta imaju poluprečnike oko dva puta veće od Zemljinih i verovatno imaju gustu atmosferu.
„Naša revizija Kepler kataloga egzoplaneta pruža prvu istinsku jednoobraznu analizu svojstava egzoplaneta“, rekao je koautor Džejson Rou, kanadski istraživački odeljenje za astrofiziku egzoplaneta i profesor na Bišop univerzitetu u Kvebeku, Kanada.
„Poboljšanja svih planetarnih i zvezdanih svojstava omogućila su nam da sprovedemo dubinsku studiju osnovnih svojstava egzoplanetarnih sistema kako bismo bolje razumeli egzoplanete i direktno uporedili ove udaljene svetove sa našim solarnim sistemom i da se fokusiramo na detalje pojedinačnih sistema. kao što je Kepler-385“.
Ali novi katalog govori o mnogo više od ovog retkog i zanimljivog sistema. Kepler 385 je samo jedan od najvažnijih među skoro 4400 planetarnih kandidata i 700 višeplanetnih sistema u radu.
Uz poboljšana merenja zvezda na kojima se nalaze sve ove planete — posebno iz svemirske letelice za merenje zvezda Gaia — istraživači su bili u mogućnosti da analiziraju distribuciju trajanja tranzita.
Trajanje tranzita je važno sredstvo za ispitivanje distribucije egzoplaneta. Radi se o ekscentricitetu orbite, koji se kreće od kružnih orbita sa ekscentriitetom od nula do veoma izduženih orbita.
Nema dovoljno podataka za većinu egzoplaneta da bi pojedinačno izmerili njihov ekscentricitet. Ali istraživači su razvili metode koje mogu da karakterišu distribuciju ekscentričnosti za populaciju tranzitnih egzoplaneta. Ovo je važna komponenta novog Keplerovog kataloga i dovela je istraživače do nekih novih zaključaka.
Glavni se tiče prirode planetarnih orbita u sistemima sa više planeta.
„Dok su prethodne studije zaključile da male planete i sistemi sa više tranzitnih planeta imaju manje orbitalne ekscentričnosti, ovi rezultati su se oslanjali na složene modele“, rekao je koautor Eric Ford sa Odeljenja za astronomiju i astrofiziku Univerziteta Penn State.
„Naš novi rezultat je direktnija i nezavisna od modela demonstracija da sistemi sa više tranzitnih planeta imaju više kružnih orbita.
U pogledu potencijalne nastanjivosti, Kepler 385 sistem je loš.
Svih sedam planeta nalaze se u naseljivoj zoni i okupane su intenzivnim zračenjem. U stvari, svih njih sedam dobijaju više toplote od svoje zvezde po oblasti nego bilo koja planeta u našem Sunčevom sistemu. Ali ovaj novi rad se ne odnosi na mogućnost stanovanja.
Reč je o novom Kepler katalogu koji je detaljniji i tačniji od svojih prethodnika.
„Prošlo je više od decenije otkako je Kepler prestao da prikuplja podatke iz svog primarnog vidnog polja“, pišu autori. „Ipak, lista kandidata za Kepler planete ostaje najveća i najhomogenija kolekcija egzoplaneta poznatih.
Sada imamo još bolje podatke o svim tim planetama. Ko zna koje će druge uvide to stvoriti.