Napredni veštački katalizator fotosinteze efikasnije koristi CO₂ za stvaranje biorazgradive plastike

Napredni veštački katalizator fotosinteze efikasnije koristi CO₂ za stvaranje biorazgradive plastike

Usred rastuće globalne zabrinutosti zbog klimatskih promena i zagađenja plastikom, istraživači sa Univerziteta Osaka Metropolitan čine velike korake u održivoj proizvodnji fumarne kiseline – komponente biorazgradive plastike kao što je polibutilen sukcinat, koja se obično koristi za pakovanje hrane.

Istraživači su uspeli da efikasno proizvedu fumarnu kiselinu, koja se tradicionalno dobija iz nafte, koristeći obnovljive resurse, ugljen-dioksid i jedinjenja dobijena iz biomase.

U prethodnoj studiji, istraživački tim na čelu sa profesorom Jutaka Amaom iz Istraživačkog centra za veštačku fotosintezu na Univerzitetu Osaka Metropolitan demonstrirao je sintezu fumarne kiseline iz bikarbonata i pirogrožđane kiseline, jedinjenja dobijenog iz biomase, koristeći sunčevu energiju. Takođe su uspeli da proizvedu fumarnu kiselinu koristeći ugljen dioksid dobijen direktno iz gasne faze kao sirovinu. Međutim, prinos u proizvodnji fumarne kiseline ostao je nizak.

U svom najnovijem istraživanju, objavljenom u Dalton Transactions, istraživači su sada razvili novi fotosenzibilizator i dodatno unapredili tehniku veštačke fotosinteze koja udvostručuje prinos fumarne kiseline u poređenju sa konvencionalnim metodama.

„Ovo je izuzetno važan napredak za složeni sistem bio/fotokatalizatora. To je dragocen korak napred u našoj potrazi da sintetišemo fumarnu kiselinu iz obnovljivih izvora energije sa još većim prinosima, usmeravajući nas ka održivijoj budućnosti“, rekao je profesor Amao.