Napredna tehnologija snimanja pomaže u praćenju beba korala na Velikom koralnom grebenu

Napredna tehnologija snimanja pomaže u praćenju beba korala na Velikom koralnom grebenu

Praćenje novonastalih korala na submilimetarskoj skali na Velikom koralnom grebenu sada je mnogo lakše, jer Univerzitet Southern Cross i CSIRO po prvi put uspešno koriste podvodnu makrofotogrametriju.

U radu objavljenom danas u časopisu Methods in Ecologi and Evolution, tim naučnika sa Univerziteta Southern Cross i CSIRO pokazuje kako napredne tehnike snimanja mogu ponuditi nove mogućnosti za praćenje i proučavanje regrutacije korala i drugih sesilnih (prikačenih) organizama, u zapanjujuće finoj razmeri direktno na greben.

Ova nova metoda je posebno korisna za praćenje uspeha regrutovanja novonaseljenih korala nakon intervencija obnove larvi korala: kada se mikroskopske larve uzgajane u plutajućim bazenima za rasadnike korala masovno puštaju na grebene oštećene uticajima klimatskih promena kako bi se pokrenuo njihov oporavak.

„Regrutovanje korala se dešava u razmeri nevidljivoj ljudskom oku (manje od 1 mm), a do sada je bilo potrebno korišćenje veštačkih ploča pričvršćenih za greben da bi se kasnije pregledali pod mikroskopima kako bi se kvantifikovali novonastali korali“, rekao je dr Marine. Gouezo, glavni autor i postdoktorski istraživač na Univerzitetu Southern Cross.

„Sa ovom novom metodom, zapažanja o regrutovanju organizama veličine 0,5 milimetara, kao što su dvomesečni korali, mogu se dokumentovati i pratiti kroz vreme u njihovom prirodnom staništu: grebenu.“

Studija pokazuje primenu podvodne makrofotogrametrije: kombinaciju makrofotografije (umetnost snimanja fotografija izbliza u veoma visokoj rezoluciji da bi se videli sitni organizmi obično manji od 1 mm) i fotogrametrije (tehnika koja „šije“ ove fotografije zajedno da ponovo kreiraju trodimenzionalne modele malih delova grebena). 3D animacije malog dela grebena od približno 400 cm 2 u veoma visokoj rezoluciji (mikrometar). Kredit: Marine Gouezo

Za razliku od tradicionalnih metoda za posmatranje na terenu koje se oslanjaju na veštačke uređaje (kao što su pločice), ovaj inovativni pristup omogućava naučnicima da direktno prate naseljavanje larvi i regrutovanje na grebenu, što ga čini vrednim za procenu uspeha intervencija obnove larvi korala.

„Dok se fotogrametrija grebena obično koristi u ekološkim istraživanjima pod vodom, posebno tokom programa praćenja za dokumentovanje promena tokom vremena, kao što je pokrivanje korala, nedostaje joj rezolucija za uočavanje beba korala. Ova tehnika makrofotogrametrije može da dopuni fotogrametriju grebena tako što uvećava male delove grebene za nadgledanje grebena na submilimetarskoj skali, što je skala na kojoj se regrutuju korali“, rekao je dr Guezo.

Za projekte velikih razmera kao što je restauracija larvi korala na Velikom koralnom grebenu, tehnika makrofotogrametrije je isplativa i izbegava potrebu za instalacijom opreme na grebenu ili pristupom laboratorijskim mikroskopima. Obezbeđuje trajni trodimenzionalni (3D) zapis malih područja grebena, karakterišući organizme povezane sa grebenom u njihovom prirodnom okruženju.

Napredak u modernoj fotografiji u kombinaciji sa sposobnošću kamera da rade pod vodom, zajedno sa softverom za rekonstrukciju 3D modela, revolucionirao je istraživanje koralnih grebena. Digitalizacija ovog koraka nadgledanja otvara vrata mogućnostima za automatizovanu obradu i tehnike mašinskog učenja.

„Metoda makrofotogrametrije pruža istraživačima pristup praćenju da razumeju skrivenu dinamiku morskog života sa neviđenim detaljima. Uzbuđen sam zbog njegovog potencijala da podstakne napore za istraživanje i obnovu mora“, rekao je dr Gouezo.

Dr Gouezo je stariji član tima za restauraciju larvi korala Univerziteta Southern Cross koji predvodi uvaženi profesor Peter Harrison, koji je takođe autor rada. Dr Christopher Doropoulos, viši istraživač u CSIRO Environment, je koautor.

„Ova tehnika makrofotogrametrije nam omogućava da po prvi put ispitamo najranije faze regrutovanja korala u terenskim postavkama na grebenu, umesto da koristimo proksije kao što su pločice za naseljavanje“, rekao je dr Doropoulos.

„To će produbiti naše ekološko razumevanje onoga što ograničava i šta promoviše uspešno naseljavanje larvi i rano preživljavanje radi optimizacije primene i obima operacija obnove korala na grebenu na bazi larvi.

„Metode fotogrametrije poput ovih se razvijaju u okviru RRAP-a i pomažu nam da zatvorimo kritične praznine u znanju u oporavku grebena“, rekao je izvršni direktor RRAP-a Sedrik Robilo iz Fondacije Velikog koralnog grebena.

„To je važan korak na putu za razvoj i testiranje novih naučnih rešenja i njihovo stavljanje na raspolaganje menadžerima kako bi pomogli Velikom koralnom grebenu i drugim koralnim grebenima da prežive posledice klimatskih promena u decenijama koje su pred nama.“