Napredna tehnika magnetne rezonance otvara novi pristup za dijagnostiku dijabetesne bolesti bubrega

Napredna tehnika magnetne rezonance otvara novi pristup za dijagnostiku dijabetesne bolesti bubrega

Zlatni standardni test za predviđanje početka dijabetesne bolesti bubrega je test albuminurije. Međutim, samo otkrivanje albuminurije ima ograničenu osetljivost i specifičnost u završnoj fazi bubrežne insuficijencije sa smanjenom procenjenom brzinom glomerularne filtracije. Ovo potkrepljuje nekoliko izveštaja, u kojima se navodi da oko polovine pacijenata sa dijabetesom tipa 2 koji su razvili disfunkciju bubrega nije pokazalo prethodnu albuminuriju.

U ovoj studiji, autori predlažu mogućnost dijagnostikovanja tubularnih abnormalnosti kod dijabetesne bolesti bubrega u ranoj fazi i povezivanja sa lečenjem kombinovanjem procene koncentracije natrijuma pomoću 23 Na MRI sa merenjem albumina u urinu, koji se obično koristi u dijabetičkom testiranju.

23 Na MRI, koji prikazuje 23 Na umesto klinički primenjenog 1 H u postojećem MRI, vizuelizuje metaboličke promene u natrijumu. Iako su postojali prethodni izveštaji o 23 Na MRI studije, hvatanje koncentracija natrijuma ekvivalentnih fiziološkom rastvoru i njihovo jasno vizuelizovanje u MRI je bilo izazovno jer je količina natrijuma in vivo mnogo manja od vodonika, što rezultira izuzetno malim vrednostima signala. Ova studija je optimizovala novorazvijeni 23 Na MRI za snimanje bubrega miševa, omogućavajući detaljno i jasno snimanje.

Bubreg je uključen u izlučivanje i reapsorpciju natrijuma. Opremljen je mehanizmima kao što je sistem protivstrujnog umnožavanja, koji omogućava efikasnu reapsorpciju vode i formiranje osmotskog gradijenta jonima natrijuma od korteksa do medule. Iako su sprovedena mnoga istraživanja o kanalima i transporterima uključenim u metabolizam natrijuma u ​​bubrezima, promene u ukupnoj količini i distribuciji natrijuma u ​​bubrezima treba dalje istražiti. Napredna 23 Na MRI tehnika može neinvazivno da proceni distribuciju natrijuma kroz bubreg i proceni promene u sistemu protivstrujnog umnožavanja.

Ova studija je koristila šest nedelja stare dijabetičke modelne miševe (db/db miševi) u ranoj fazi kada nije primećeno oštećenje tkiva u bubrezima i slikala je bubrege pomoću 9,4 Tesla uređaja za magnetnu rezonanciju sa vertikalnim magnetom koji je optimizovala istraživačka grupa. U poređenju sa kontrolnim miševima, formiranje sistema protivstrujnog umnožavanja u bubrezima je oslabljeno, što je otkriveno na 23 slike Na-vizuelizacije. Uspeh ove studije pripisuje se pronalasku naprednog MRI uređaja od strane istraživačke grupe i njihovim jedinstvenim tehnikama snimanja.

23 Na MRI može otkriti metaboličke promene u bubrežnom natrijumu i može omogućiti bolje razumevanje patofiziologije ne samo dijabetesne bolesti bubrega, već i dehidracije i nekih oblika hipertenzije povezanih sa metabolizmom natrijuma. U budućnosti, istraživači planiraju da istraže da li ovi nalazi mogu pomoći u dijagnostici drugih bolesti. Štaviše, uspešna detaljna vizualizacija bubrega miša ukazuje na mogućnost proširenja ciljnih organa. Akumuliranje ovih nalaza može otvoriti nove puteve za kliničku primenu 23 Na MRI.