Najveći radio teleskop na svetu skenirao je Barnardovu zvezdu u potrazi za vanzemaljskim signalima

Najveći radio teleskop na svetu skenirao je Barnardovu zvezdu u potrazi za vanzemaljskim signalima

Barnardova zvezda je mali crveni patuljak udaljen samo šest svetlosnih godina od Zemlje. Uprkos svojoj blizini, primećen je tek 1916. godine kada je E. E. Barnard otkrio da ima posebno visoko pravilno kretanje. Pojavila se na fotografskim pločama koje je snimila Harvardska opservatorija kasnih 1800-ih, ali kao mala prigušena zvezda, niko je nije primetio. Od svog otkrića, Barnardova zvezda je jedan od najproučavanijih crvenih patuljaka.

Zanimljivo je da je Barnardova zvezda jedna od prvih zvezda za koje se tvrdi da imaju planete. Još 1970-ih studije su tvrdile o prisustvu gasnih divova u orbiti, iako su dalja zapažanja poništila ove rezultate. Zatim su 2018. astronomi izmerili radijalno kretanje zvezde, što je sugerisalo prisustvo super-Zemlje u bliskoj orbiti sa masom od oko 3 Zemlje. Dalja zapažanja su, međutim, poništila ovo otkriće, sugerišući da su uočene radijalne fluktuacije posledica sunčevih baklji. Nedavne studije su potvrdile da Barnardova zvezda nema planete u bliskoj orbiti ili potencijalno nastanjive planete veće od 70% veličine Zemlje.

Ovo čini Barnardovu zvezdu pomalo neobičnom jer većina crvenih patuljaka ima planete. Na primer, zvezda crvenog patuljaka Kepler-42 slična je po veličini i starosti Barnardovoj zvezdi i ima najmanje tri zemaljske planete. Dakle, iako Barnardova zvezda nije jak kandidat za vanzemaljski život, nedavna studija objavljena na serveru za preprint arKsiv izvršila je detaljna zapažanja zvezde, tražeći bilo kakve znake vanzemaljskog signala.

U studiji je korišćen sferični teleskop sa otvorom od pet stotina metara (FAST). Kineski teleskop je dizajn fiksne antene sličan opservatoriji Arecibo, ali znatno veći. FAST je posebno osetljiv u frekventnim opsezima korisnim za komunikaciju na daljinu, što ga čini dobrim alatom u potrazi za vanzemaljcima.

Studija je u Barnardovoj zvezdi tražila uskopojasne emisije, što je vrsta signala koje bismo mogli videti ako vanzemaljska civilizacija namerno usmeri radio poruke na naš način. Tim je čak fokusirao deo svoje pretrage na signale koji dolaze sa hipotetičke super-Zemlje Barnardove zvezde b, uzimajući u obzir Doplerove pomake zbog relativnog kretanja između nje i Zemlje.

Kao što možete očekivati, studija nije pronašla dokaze o vanzemaljskom signalu. Ali ova studija je uglavnom bila test šta FAST može da uradi. Buduće studije, posebno one koje su usmerene na obližnje zvezde sa potvrđenim planetama u njihovim naseljivim zonama, imaće veće šanse da nešto pronađu.