Istraživanje pokazuje da je drevni majmuna izumro zbog klimatskih promena i oskudice hrane

Istraživanje pokazuje da je drevni majmuna izumro zbog klimatskih promena i oskudice hrane

Naučnici su zaključili da je drevna vrsta velikih majmuna, Gigantopithecus blacki, verovatno izumrla pre stotinama hiljada godina zbog klimatskih promena koje su dovele do smanjenja dostupnosti njihove omiljene hrane tokom sušnih sezona. Ova vrsta, koja je nekada naseljavala južnu Kinu, bila je najveći poznati veliki majmun, dostizao visinu od 3 metra i težinu do 295 kilograma.

Prema istraživanju objavljenom u časopisu Nature, analiza uzoraka polena, sedimenta iz pećina u regionu Guangksi u Kini, kao i fosilnih ostataka, pokazuje da je promena u okolini uticala na smanjenje proizvodnje plodova u šumama pre oko 600.000 godina. Gigantopithecus blacki, koji se hranio vegetarijanski, grickajući voće i cveće, nije mogao efikasno prilagoditi svoju ishranu na ovu promenu okoline.

Velika veličina ovih majmuna, iako prednost u normalnim uslovima, postala je njihova slabost tokom sušnih perioda jer nisu mogli lako pristupiti novim izvorima hrane na drveću. Analiza ukazuje da su ovi drevni majmuni prešli na konzumaciju kore drveta, trske i sličnih nehranjivih izvora hrane, ali to nije bilo dovoljno da održe njihovu populaciju.

Iako su džinovski majmuni preživeli oko 2 miliona godina, verovatno su izumrli pre 215.000 do 295.000 godina. Istraživači su koristili fosilne ostatke zuba i analize okoline kako bi stigli do ovih zaključaka, pridonošenju saznanjima o evoluciji i izumiranju velikih majmuna koji su nekada naseljavali Afriku, Evropu i Aziju, a danas su zastupljeni samo u vidu gorila, šimpanzi, bonoba, orangutana i ljudi.