Emisije metana iz fosilnih goriva moraju se odmah smanjiti kako bi se ograničilo zagrevanje klime, a moguća su i velika smanjenja sa postojećim tehnologijama po niskoj ceni, saopštila je u sredu Međunarodna agencija za energiju.
Metan je daleko manje zastupljen u atmosferi od ugljen-dioksida, ali je odgovoran za oko 30 odsto globalnog porasta temperatura do danas.
On se zadržava u atmosferi samo oko deceniju, ali apsorbuje energiju mnogo brže od ugljen-dioksida, a smanjenje emisije gasova staklene bašte smatra se brzim načinom da se kratkoročno ograniči globalno zagrevanje i brzo poboljša kvalitet vazduha.
Energetski sektor čini skoro 40 posto metana proizvedenog ljudskim aktivnostima, ali je postigao mali napredak u smanjenju emisija.
„Neophodno je hitno smanjenje emisije metana da bi se zagrevanje ograničilo na 1,5 Celzijusa“, saopštila je IEA.
„Bez ciljane akcije na metan, čak i uz duboko smanjenje upotrebe fosilnih goriva, povećanje globalne prosečne površinske temperature će verovatno premašiti 1,6 stepeni Celzijusa do 2050. godine“, dodaje se u novom izveštaju.
Agencija je saopštila da bi 75 odsto emisija metana iz naftnih i gasnih operacija, a polovina od toga proizvedenog ugljem, moglo biti smanjeno postojećom tehnologijom.
A trošak korišćenja svih postojećih strategija za ublažavanje uticaja u sektoru nafte i gasa do 2030. iznosi „manje od dva procenta neto prihoda koji je ova industrija ostvarila 2022.“, dodaje IEA.
Očekuje se da će emisije metana pasti ako svet nastavi ka svojim navedenim neto-nultim ciljevima, ali čak i postizanje tih – što je i dalje veoma neizvesno – ne bi bilo dovoljno za postizanje neophodnih smanjenja emisije metana, upozorava se u izveštaju.
„Dodatne, ciljane akcije za borbu protiv emisija metana iz proizvodnje i upotrebe fosilnih goriva su od suštinskog značaja za ograničavanje rizika od prelaska nepovratnih klimatskih prelomnih tačaka“, navodi se.
Koristi od toga bi se širile dalje od vladanja klimatskim promenama, uključujući sprečavanje skoro milion prevremenih smrti usled izloženosti ozonu i gubitak od 90 miliona tona useva do 2050. godine, dodala je IEA.
Trend, međutim, nije pozitivan.
Najnoviji IEA-in globalni uređaj za praćenje metana procenjuje da je energetski sektor proizveo 135 miliona tona emisija metana u 2022. godini, što je blagi porast u odnosu na godinu ranije.