Najraniji dokaz o upotrebi efedre pronađen na marokanskom groblju starom 15.000 godina

Najraniji dokaz o upotrebi efedre pronađen na marokanskom groblju starom 15.000 godina

Međunarodna grupa istraživača predvođena Univerzitetom Las Palmas de Gran Kanarija otkrila je najranije dokaze o upotrebi efedre iz ugljenisanih ostataka biljke na 15.000 godina starom ljudskom groblju u severoistočnom Maroku.

Ephedra je rod grmlja koji potiče iz sušnih regiona koji proizvodi alkaloide poput efedrina i pseudoefedrina, supstance koje se koriste u tradicionalnoj medicini u mnogim kulturama. Arheološki dokazi o njegovoj upotrebi tokom paleolitske ere su retki zbog krhke prirode biljnih ostataka.

U studiji „Iskorišćavanje efedre iz kasnog pleistocena u pogrebnom kontekstu u Maroku“, objavljenoj u časopisu Naučni izveštaji, istraživači detaljno navode svoje nalaze u iskopavanju pećine koju su moderni ljudi okupirali više od 100.000 godina.

Taforalt, takođe poznat kao Grotte des Pigeons (Pećina golubova), služio je kao živi i groblje za Iberomauruse, lovce-sakupljače iz kasnog kamenog doba od pre 23.000 do 12.600 godina. Kultura je poznata po svojoj mikrolitskoj industriji sečiva i razrađenim pogrebnim običajima.

Izuzetni uslovi očuvanja omogućili su obnavljanje dobro očuvanih, karbonizovanih biljnih ostataka u grobnoj jami odraslog muškarca. Pored neobičnih artefakata kao što su malter i tučak obložen okerom i modifikovani ostaci životinja, tim je otkrio 23 ugljenisane šišarke efedre.

Listić je modifikovani list koji formira ljuskavi materijal nalik papiru na koji možete naići dok rastavljate šišarku, ili drvenaste ljuske koje štite neke cvetne osnove.

Analiza sugeriše da ugljenisane šišarke predstavljaju ostatke prerade i konzumiranja mesnatih češera biljke, cenjene zbog nutritivnih i terapeutskih svojstava. Veća koncentracija efedre u grobnim sedimentima u poređenju sa drugim pećinskim područjima ukazuje na njenu specifičnu upotrebu tokom pogrebnih aktivnosti, a ne u svakodnevnoj potrošnji.

Uzimajući u obzir potencijalne štetne efekte redovne upotrebe efedre na centralni nervni i kardiovaskularni sistem, istraživači sugerišu da je verovatno da je biljka bila rezervisana za posebne prilike kao što su pogrebni obredi ili terapeutske svrhe. Veće koncentracije pronađene u sedimentima sahranjivanja takođe podržavaju ideju o specifičnoj upotrebi tokom pogrebnih praksi.