Naučnici predlažu revoluciju u terraformiranju Marsa korišćenjem nanoskopskih metalnih šipki

Naučnici predlažu revoluciju u terraformiranju Marsa korišćenjem nanoskopskih metalnih šipki

Tim naučnika predvođen inženjerkom Samaneh Ansari sa Univerziteta Northwestern otkrio je inovativan metod za zagrevanje Marsa, koristeći nanoskopskih metalnih šipki kako bi se stvorio efekat staklene bašte. Ova strategija je navodno 5.000 puta efikasnija od prethodnih predloga za globalno zagrevanje crvene planete.

Mars, sa srednjom temperaturom od -64 stepena Celzijusa, predstavlja izazov za uspostavljanje dugoročnih ljudskih kolonija. Prethodni predlozi za terraformiranje, koji su uključivali dodavanje gasova staklene bašte u atmosferu, bili su nepraktični zbog ogromnih količina materijala koje bi bilo potrebno transportovati sa Zemlje ili ekstrahovati sa Marsa.

Novi metod koristi metalne šipke veličine čestica prašine, koje bi se ispaljivale u Marsovu atmosferu da bi se zarobila sunčeva svetlost i povećala temperatura. Ove šipke, koje su slične komercijalnim sjajima, bile bi 10 puta manje sklone padanju u poređenju sa prirodnom prašinom, čime bi produžile vreme njihova prisustva u atmosferi i povećale efikasnost stakleničkog efekta.

Studija, objavljena u časopisu Science Advances, pokazuje da bi ovaj metod mogao povećati temperaturu Marsa za više od 28 stepeni Celzijusa, što bi omogućilo razvoj fotosintetskih mikroba i bio prvi korak ka teraformiranju planete. Iako još uvek postoje problemi poput kratkog trajanja nanošipki u atmosferi i mogućeg pada čestica kao „kiša“, istraživanje predstavlja značajan napredak u planiranju budućih misija i kolonizacije Marsa.

Kako naglašava geofizičar Edvin Kajt sa Univerziteta u Čikagu, „Ovo istraživanje otvara nove puteve za istraživanje i potencijalno nas dovodi korak bliže dugom snu o uspostavljanju održivog ljudskog prisustva na Marsu.“