Nada za osobe koje pate od autoimunih poremećaja kože sa novom strategijom imunoterapije

Nada za osobe koje pate od autoimunih poremećaja kože sa novom strategijom imunoterapije

Revolucionarna istraživanja otkrila su nove načine za uklanjanje imunih ćelija koje izazivaju autoimune bolesti kože bez uticaja na zaštitne ćelije koje se bore protiv infekcija i raka.

Istraživači, predvođeni profesorkom Laurom Mekej sa Univerziteta u Melburnu, šefom laboratorije i voditeljem imunološke teme na Institutu za infekcije i imunitet Peter Doherti (Doherti Institute), otkrili su različite mehanizme koji kontrolišu različite tipove imunih ćelija i otkrili da su preciznim ciljanjem ovih mehanizmima, mogli bi selektivno da eliminišu ‘problematične ćelije’ i preoblikuju imuni pejzaž kože.

Naša koža je prepuna specijalizovanih imunih ćelija koje štite od infekcija i raka i podstiču zarastanje. Ove ćelije, koje se nazivaju T ćelije ili TRM ćelije, ostaju na mestu da se bore protiv infekcija i ćelija raka u koži. Međutim, kada se ne kontrolišu pravilno, neke od ovih TRM ćelija kože mogu doprineti autoimunim bolestima, kao što su psorijaza i vitiligo.

Dr Simone Park sa Univerziteta u Melburnu, počasni naučni saradnik i bivši postdoktorski saradnik u laboratoriji Mackai na Institutu Doherti, i glavni prvi autor studije, rekla je da je ovo istraživanje prvo koje opisuje jedinstvene elemente koji kontrolišu različite vrste TRM ćelije kože na životinjskim modelima, nudeći precizne mete za potencijalne strategije lečenja.

„Specijalizovane imune ćelije u našoj koži su raznovrsne: mnoge su ključne za sprečavanje infekcije i raka, ali druge igraju veliku ulogu u posredovanju autoimunosti“, rekao je dr Park.

„Otkrili smo ključne razlike u tome kako se regulišu različite vrste T ćelija kože, što nam omogućava da precizno uređujemo imunološki pejzaž kože na ciljani način.

Dr Suzan Kristo sa Univerziteta u Melburnu, viši istraživač u laboratoriji Mackai na Institutu Doherti i koautor studije, objasnila je kako ova otkrića mogu unaprediti napore u lečenju kožnih bolesti.

„Većina autoimunih terapija leči simptome bolesti umesto da se bavi uzrokom. Konvencionalni tretmani za kožne poremećaje često utiču na sve imune ćelije neselektivno, što znači da bismo takođe mogli da brišemo naše zaštitne T ćelije“, rekao je dr Kristo.

„Do sada nismo znali kako da odvojimo ‘loše’ T ćelije u koži od ‘dobrih’ zaštitnih. Kroz ovo istraživanje otkrili smo nove molekule koji nam omogućavaju da selektivno uklanjamo T ćelije koje izazivaju bolesti u koža.“

U ovoj studiji objavljenoj u časopisu Science, istraživački tim je iskoristio ovo novo znanje kako bi eliminisao ‘problematične’ ćelije koje mogu izazvati autoimune poremećaje, istovremeno čuvajući one ‘dobre’ koje su neophodne za održavanje zaštitnog imuniteta.

Profesorka Univerziteta u Melburnu Laura Mackai, viši autor studije, objasnila je da bi ovi nalazi mogli otvoriti put preciznijim i dugotrajnijim terapijama za kožne bolesti.

„Stanja kože kao što su psorijaza i vitiligo teško se leče dugoročno. Bolest koja izaziva T ćelije je teško ukloniti, tako da pacijentima često treba doživotno lečenje. Naš pristup ima potencijal da revolucioniše način na koji lečimo ove kožne poremećaje, značajno poboljšanje rezultata za ljude koji se suočavaju sa izazovnim stanjima kože“, rekao je profesor Mekej.

Sa studijom koja pokazuje uspešno uklanjanje specifičnih T ćelija kože na životinjskim modelima, neophodna su dalja istraživanja da bi se potvrdila efikasnost ovih strategija kod ljudi. Dr Park se nada da će studija inspirisati razvoj novih tretmana za kožne bolesti.

„Ova otkrića nas donose korak bliže razvoju novih lekova koji trajno sprečavaju autoimune poremećaje kože bez ugrožavanja imunološke zaštite“, rekao je dr Park.