Čia semenke su popularna superhrana, ali potrošači možda neće izvući najveću moguću korist od njih.
Naučnici sa Univerziteta u Adelaideu otkrili su da način na koji se jedu čia semenke može da odredi koliko ili koliko malo dijetetskih vlakana dobijaju ljudi, a njihovo mlevenje bi mogao biti najbolji način da se konzumiraju.
„Čija semenke sadrže zdrave masti, antioksidante i dijetalna vlakna, ali nema mnogo istraživanja o tome kako sastav ovih semenki reaguje na mikrofloru creva, koja pomaže u varenju hrane“, rekla je viši autor profesor Rejčel Barton sa Univerziteta Adelaide. Poljoprivredna, prehrambeno-vinska škola.
„Kroz ovo istraživanje otkrili smo da različite metode pripreme utiču na nutritivne koristi dobijene od semena i da je mlevenje isporučilo više hranljivih materija nego konzumiranje celog.
Čia semenke se često nazivaju superhranom zbog visokog nivoa omega-3 masnih kiselina i dijetetskih vlakana. Mogu se jesti sirove ili kada se pomešaju sa tečnošću, formiraju želatinozni rastvor koji deluje kao zgušnjivač.
Iako je popularnost čia semenki nedavno porasla, sićušne semenke postoje hiljadama godina i veruje se da potiču iz Centralne Amerike, gde su ih jeli Asteci.
Da bi se sprovelo ovo istraživanje, crevni mikrobi svinja bili su izloženi različitim oblicima čia semena, uključujući cele semenke i semenke koje su bile samlevene u obrok.
Uzorci su inkubirani 70 sati, dok je specijalna robotska mašina merila gas koji se oslobađa za to vreme, simulirajući proces varenja.
„Ono što smo otkrili je da kada se seme samelje, proizvodi više korisnih metabolita ili goriva koje se onda može koristiti za obnavljanje ćelija creva“, rekao je dr Džejms Kauli sa Univerziteta u Adelejdu sa Škole za poljoprivredu, hranu i vino. koji je takođe radio na studiji.
„Ovo pokazuje da bi se prednosti jedenja čia semena mogle povećati ako se orašasti plodovi samelju, poboljšavajući pristup ključnim hranljivim materijama kao što su dijetalna vlakna.
Nalazi, uključujući detaljnu hemijsku analizu sastava čia semena, objavljeni su u časopisu Food & Function.
„Postoji mnogo novih istraživanja koja pokazuju da mikrobi creva u probavnom sistemu utiču na širok spektar stanja, uključujući depresiju i anksioznost. Konzumiranje mlevenih čia semenki može potencijalno da promeni populaciju crevnih mikroba i utiče na napredovanje ovih stanja, međutim potrebno je više istraživanja. biti sprovedena u ovoj oblasti“, rekao je dr Kauli.
Mnoge pretkliničke i kliničke studije koje pokazuju zdravstvene prednosti čia semena sprovedene su na celim čia semenkama. Na osnovu nalaza ovog istraživanja, moglo bi biti nekih koristi od ponovnog pregleda ovih studija korišćenjem mlevenih čia semenki.
Takođe postoji potencijal da se nadogradi ovo istraživanje sprovođenjem kliničkih ispitivanja na najbolji način konzumiranja ove drevne hrane.