Na mestu hrama u Peruu, arheolozi istražuju 3.000 godina star ‘kondorov prolaz’

Na mestu hrama u Peruu, arheolozi istražuju 3.000 godina star ‘kondorov prolaz’

Arheolozi koji rade u Peruu otkrili su 3.000 godina star zapečaćeni hodnik nazvan „kondorov prolaz” koji verovatno vodi do drugih odaja unutar nekadašnjeg masivnog hramskog kompleksa koji se odnosi na drevnu kulturu Čavina.

Smešteno oko 306 km severoistočno od Lime, ​​arheološko nalazište Chavin de Huantar je među najvažnijim centrima kulture, koje napreduje od oko 1.500-550. p.n.e.

Čavini su dobro poznati po svojoj naprednoj umetnosti, koja često sadrži prikaze ptica i mačaka. Oni datiraju iz prvih sedentarnih poljoprivrednih zajednica u severnim visoravnima peruanskih Anda, više od 2.000 godina pre nego što je Carstvo Inka došlo na vlast.

Najnovija otkrića Čavina fokusiraju se na hodnik unutar južnog dela hrama koji je bio zapečaćen zbog, kako arheolozi veruju, njegove strukturalne slabosti, ali to sada nudi uvid u najranije dane Čavina.

„Ono što imamo ovde je zamrznuto u vremenu“, rekao je vodeći arheolog Džon Rik za Rojters.

Veliki komad keramike težak oko 17 kilograma ukrašen nečim što izgleda kao glava i krila kondora pronađen je u prolazu, zajedno sa keramičkom činijom, oba otkopana u maju 2022. kada je otkriven ulaz.

Kondor, jedna od najvećih ptica na svetu, bila je povezana sa moći i prosperitetom u drevnim andskim kulturama.

Hramski kompleks ima terase, kao i mrežu prolaza, koji su tek nedavno otkriveni.

Rik, arheolog sa Univerziteta Stanford, rekao je da veliki deo hramskog kompleksa ostaje da bude iskopan.

Ulaz u „kondorov prolaz“ prvi je istražio Rikov tim koristeći kamere postavljene na robote, nastojeći da pregovara o krhotinama koje su ga nekada ispunjavale, kao i da izbegne rizik od daljeg urušavanja drevne arhitekture.

Obrazovni, naučni i kulturni ogranak Ujedinjenih nacija Unesko je proglasio Chavin de Huantar mestom svetske baštine 1985. godine.