Muzička stručnost čini starije odrasle bolje slušaoce tako što održava mozak mladim

Muzička stručnost čini starije odrasle bolje slušaoce tako što održava mozak mladim

Svetsko stanovništvo stari bez presedana. Starenje može dovesti do različitih vrsta kognitivnog pada, što predstavlja ozbiljan teret za porodice i društvo. Stoga je ključno razviti efikasne intervencije za promovisanje zdravog starenja.

Jedan od pristupa koji obećava je muzička obuka, koja je dostupna većini stanovništva. Pored muzičkog nagrađivanja i estetskog iskustva muzičkog treninga, ono takođe pruža potencijalne koristi za mozak, posebno za starije osobe.

U studiji objavljenoj kao naslovna priča u Science Advances , istraživački tim predvođen dr Du Jijem sa Instituta za psihologiju Kineske akademije nauka otkrio je da dugotrajno muzičko usavršavanje može ublažiti, pa čak i suprotstaviti opadanje audiovizuelnog sadržaja povezano sa godinama. percepcija govora u buci kod starijih slušalaca, kroz funkcionalno očuvanje obrazaca aktivnosti sličnih mladima u senzomotornim oblastima, dopunjenih funkcionalnom kompenzacijom u frontoparijetalnom i podrazumevanom režimu mreže (DMN) regionima.

Stariji muzičari, stariji ne-muzičari i mladi ne-muzičari učestvovali su u ovoj studiji neuroimaginga.

Istraživači su otkrili da su stariji muzičari nadmašili starije ne-muzičare i da su se čak izjednačili sa mladim ne-muzičarima u identifikaciji audiovizuelnih slogova u bučnim uslovima. Analizirajući njihovu moždanu aktivnost, istraživači su otkrili dva mehanizma koje stari muzičari usvajaju da bi se suprotstavili starenju: funkcionalno očuvanje i funkcionalna kompenzacija.

Naime, stariji muzičari su zadržali neuronsku specifičnost govornih reprezentacija u senzomotornim oblastima na nivou sličnom mladim ne-muzičarima, dok su stariji ne-muzičari pokazali degradirane neuronske reprezentacije. U istom regionu, stariji muzičari su pokazali veću neuralnu usklađenost (tj. veću sličnost obrazaca) u poređenju sa mladim ne-muzičarima nego stariji ne-muzičari, a ovaj kapacitet je bio povezan sa intenzitetom obuke starijih muzičara. Važno je da je funkcija mozga nalik mladima predvidela bolje performanse percepcije audiovizuelnog govora u buci kod starijih odraslih osoba.

Pored toga, istraživači su otkrili da su stariji muzičari, u poređenju sa starijim ne-muzičarima, takođe pokazali veću aktivaciju u frontoparijetalnim regionima koji podržavaju višestruke zadatke u domenima i veću inhibiciju u DMN regionima koji nisu relevantni za zadatke koji pomažu u izbegavanju smetnji.

Veća deaktivacija DMN-a predviđa bolje audiovizuelne performanse govora u buci. Štaviše, ova dva mehanizma su međusobno zavisna, pošto su veća frontoparijetalna aktivacija i veća inhibicija DMN doprineli sličnijim neuronskim obrascima u senzomotornim regionima kod starijih osoba. Drugim rečima, funkcionalna kompenzacija je dodatno podržala funkcionalno očuvanje.

„Puštanje muzike čini starije odrasle bolje slušaoce očuvanjem mladalačkih neuronskih obrazaca, kao i angažovanjem dodatnih kompenzacionih regiona mozga. Naša studija pruža empirijske dokaze koji podržavaju da puštanje muzike održava vaš mozak oštrim, mladim i fokusiranim,“ rekao je dr Du, dopisni autor ove studije.

Ova studija pruža uvid u adaptivnu reorganizaciju mozga u starijoj populaciji i kako doživotno muzičko usavršavanje dovodi do „uspešnog starenja“ u obradi govora očuvanjem karakteristika mladalačkog mozga i poboljšanjem kompenzatorne moždane skele. Funkcionalno očuvanje senzomotornih regiona zajedno sa kompenzatornom deaktivacijom DMN takođe sugeriše puteve za ciljanije režime treninga za zaštitu govornih funkcija kod starijih osoba.