Elon Musk je u utorak rekao da je njegov startup Neuralink ugradio moždani implantat svom prvom ljudskom pacijentu sa „obećavajućim“ početnim rezultatima.
Neurotehnološka kompanija koju je suosnivač Musk 2016. ima za cilj da izgradi direktne kanale komunikacije između mozga i računara.
Ambicija je da se povećaju ljudske sposobnosti, leče neurološke poremećaje kao što su ALS ili Parkinsonova bolest, i možda jednog dana postignemo simbiotski odnos između ljudi i veštačke inteligencije.
„Prvi čovek je juče primio implant od Neuralinka i dobro se oporavlja“, rekao je Mask u objavi na Ks, ranije Tviter.
„Početni rezultati pokazuju obećavajuće otkrivanje neuronskih šiljaka“, dodao je on.
Kompanija je prošle godine saopštila da je dobila odobrenje američkih regulatora da testira svoje moždane implantate na ljudima.
Tehnologija Neuralinka će uglavnom raditi preko implantata nazvanog „Link“—uređaj veličine pet naslaganih novčića koji se invazivnom hirurgijom postavlja u ljudski mozak.
Prema podacima kompanije Pitchbook, prošle godine kalifornijska kompanija Neuralink imala je više od 400 zaposlenih i prikupila najmanje 363 miliona dolara.
Iako osvaja većinu naslova, Musk teško da je sam u pokušaju da napreduje u ovoj oblasti, koja je zvanično poznata kao istraživanje interfejsa mozak-mašina ili mozak-kompjuter.
Tajkun je, kako se navodi, bio pogođen kašnjenjem, da bi udružio snage sa proizvođačem implantata Sinchron u vezi sa potencijalnom investicijom.
Za razliku od Neuralink-ovog Link-a, njegova verzija implantata ne zahteva sečenje u lobanju da bi se instalirala.
Sinhron sa sedištem u Australiji implantirao je svoj prvi uređaj pacijentu iz SAD u julu 2022.