Istraživači su razvili energetski efikasan računarski čip sa jedinicama za detekciju mirisa koje mogu da otkriju kvarenje hrane i obezbeđuju uslove u realnom vremenu neprekidno tokom procesa kvarenja. Sistem je opisan u studiji objavljenoj u Advanced Science.
Drugi elektronski nosovi ili veštački olfaktorni sistemi (AOS) su razvijeni u prošlosti, ali imaju brojna ograničenja, uključujući visoku potrošnju energije, vremenska kašnjenja i gubitak podataka.
AOS razvijen u ovoj studiji zahteva malo energije i integriše senzorske i računarske jedinice na istom čipu. Otkriva kvarenje hrane koristeći tanke filmove od cink oksida koji osećaju čak i veoma niske nivoe vodonik sulfida i gasova amonijaka, koji su markeri kvarenja hrane sa visokim sadržajem proteina.
Kada su ga istraživači testirali tokom procesa kvarenja pilećeg mesa, sistem je kontinuirano pratio rezultate svežine i uslove hrane tokom vremena. Platforma bi se mogla koristiti za različite aplikacije prilagođavanjem materijala koji osete gas i drugih parametara.
„Naš veštački olfaktorni sistem je izuzetno energetski i prostorno efikasan jer su senzorne i procesne jedinice integrisane i rade istovremeno kao biološki olfaktorni sistem“, rekao je odgovarajući autor Džong-Ho Li, doktor nauka, sa Nacionalnog univerziteta u Seulu.