Istraživači endokrinologije UC Davis Health istražuju ulogu dva novoidentifikovana molekula koji kontrolišu proizvodnju toplote iz masnog tkiva. Nadaju se da će otkriti bolji način za borbu protiv komplikacija gojaznosti.
Docent za endokrinologiju John C. Ioon i njegov tim proučavaće masna tkiva koja proizvode toplotu u kontekstu metaboličke regulacije i ljudskih bolesti.
„Mnogi sisari, uključujući ljude, imaju više tipova masnih ćelija – od kojih su neke evoluirale da pretvaraju gorivo u toplotu i zapravo mogu sagorevati kalorije“, objasnio je Jun. „I LETMD1 i NNAT su povezani sa regulisanjem proizvodnje toplote iz ovih masnih ćelija. Bolje razumevanje kako ovi molekuli funkcionišu, mogli bismo da generišemo nove terapije za gojaznost i dijabetes.“
U ljudskom telu postoje različite vrste masti.
Bela mast, koja se naziva i belo masno tkivo, čini većinu masti u telu odraslih. Ove ćelije preuzimaju molekule šećera (glukoze) i masti iz krvi da bi formirale velike lipidne (ili masne) kapljice. (Zamislite ovu vrstu masti koja se koristi kao prostor za skladištenje viška kalorija koje unosimo.)
Smeđa mast razgrađuje šećer u krvi (glukozu) i molekule masti kako bi stvorila toplotu i pomogla u održavanju telesne temperature. Kada se telo ohladi, smeđa mast proizvodi toplotu koja može da održi telo toplim bez potrebe da drhti.
Nedavno su istraživači pronašli treću vrstu masnih ćelija, nazvane bež masne ćelije. Ove ćelije deluju kao smeđe masne ćelije, ali se nalaze na sličnim mestima kao bele masne ćelije.
Bež masne ćelije se stvaraju od bele masti u procesu koji se zove „smeđanje“. Ovaj proces se pokreće izlaganjem niskim temperaturama. Veruje se da i drugi stimulansi kao što je vežbanje podstiču proces tamnjenja.
„Studije su pokazale da su ljudi sa velikom količinom smeđe ili bež masti obično mršaviji i imaju smanjen rizik od bolesti povezanih sa gojaznošću, uključujući dijabetes i bolesti srca“, rekao je Ioon. „Terapeutski potencijal obe vrste smeđih masnih ćelija je jasan – ali prvo, moramo naučiti kako se kontroliše i kako sagoreva kalorije.
Tokom studije iz 2021. u Cell Reports koja je koristila miševe, Ioon i njegov tim analizirali su molekule ćelija smeđe masti kod životinja kada su stavljene na niske temperature. Tim je identifikovao protein membrane endoplazmatskog retikuluma (ER) NNAT kao negativni regulator proizvodnje toplote i LETMD1 kao pozitivan regulator proizvodnje toplote u ćelijama smeđe masti.
„Ovo otkriće je bilo veoma uzbudljivo jer je značilo da ovi molekuli mogu da igraju ključnu ulogu u kontroli kada smeđe masne ćelije sagorevaju kalorije i razgrađuju šećer u krvi“, rekao je Jun.
Za svoju novu studiju, Ioon i njegov tim će okarakterisati regulaciju sistemskog energetskog metabolizma pomoću LETMD1 i NNAT. Oni će istražiti mehanizme delovanja LETMD1 i NNAT i ispitati kako ovi molekuli mogu uticati na termogenezu, proces proizvodnje toplote u telu.
„Nadamo se da će nam ova studija pomoći da razumemo kako da farmakološki manipulišemo smeđom masti u borbi protiv gojaznosti“, objasnio je Ioon. „Dok većina lekova protiv gojaznosti na tržištu deluje suzbijanjem apetita, ovo bi nam omogućilo da koristimo alternativnu terapiju koja povećava potrošnju energije stimulisanjem termogeneze.