Praćenje ketogene dijete zasnovane na Mediteranu može smanjiti rizik od Alchajmerove bolesti, prema novoj studiji naučnika sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vejk Forest.
U studiji, istraživači su uporedili ishranu sa niskim sadržajem masti sa ishranom koja se sastoji od zdravih masti/proteina i malo ugljenih hidrata – modifikovana mediteranska ketogenetska dijeta – i otkrili da je modifikovana ishrana pokazala snažne promene u biološkom putu koji je povezan sa Alchajmerovom bolešću.
Nalazi su objavljeni danas na mreži u Alchajmerovoj bolesti i demenci: časopis Alchajmerovog udruženja.
Prema Alchajmerovom udruženju, više od 6,5 miliona Amerikanaca živi sa Alchajmerovom bolešću, a 1 od 3 starije osobe umire od te bolesti ili drugog oblika demencije.
„Nadamo se da će bolje razumevanje ove složene veze između ishrane, kognitivnog statusa i zdravlja creva dovesti do novih intervencija za prevenciju i lečenje Alchajmerove bolesti“, rekla je dr Suzan Kraft, profesorka gerontologije i gerijatrijske medicine na Univerzitetu Vejk Forest. medicine.
Ova studija se zasniva na prethodnim istraživanjima Kraftovog tima koja pokazuju da se modifikovana ketogena dijeta može pokazati korisnom u prevenciji kognitivnog pada.
Randomizovana studija na jednom mestu uključivala je 20 odraslih osoba, devet sa dijagnozom blagog kognitivnog oštećenja (MCI) i 11 sa normalnom kognicijom. Ovi učesnici su nasumično raspoređeni da slede ili modifikovanu mediteransko-ketogenu dijetu sa niskim sadržajem ugljenih hidrata ili dijetu sa niskim sadržajem masti i više ugljenih hidrata tokom šest nedelja, a zatim, nakon šestnedeljnog perioda „ispiranja“, da pređu na drugu ishranu.
Uzorci stolice su prikupljeni od učesnika na početku i na kraju svakog perioda dijete, i šest nedelja nakon ispiranja druge dijete da bi se analizirale promene u mikrobiomu creva — dobrih i loših bakterija koje žive u gastrointestinalnom traktu.
Istraživači su otkrili da su učesnici sa MCI na modifikovanoj mediteranskoj ketogenoj ishrani imali niže nivoe gama-aminobuterne kiseline (GABA) i mikroba koji proizvode GABA. Učesnici na ovoj dijeti takođe su imali veći nivo bakterija koje regulišu GABA. GABA je primarni inhibitorni neurotransmiter u centralnom nervnom sistemu, a GABA disfunkcija je povezana sa neuropsihijatrijskim stanjima uključujući Alchajmerovu bolest.
„Naša studija je prva koja pokazuje da dijeta različito modulira GABA u MCI“, rekao je Craft.
Studija je takođe pokazala da su učesnici sa MCI koji su imali kurkumin u svojoj ishrani takođe imali niže nivoe bakterija koje sadrže BSH. Ove bakterije regulišu žučne kiseline koje proizvode jetra i creva. Niži nivoi ukazuju na smanjenu pokretljivost creva, fenomen u kome je potrebno duže da hrana i otpad prolaze kroz creva. Abnormalni profili žučne kiseline primećeni su kod odraslih sa Alchajmerovom bolešću.
„Ovi nalazi pružaju ključni uvid u to kako ishrana može uticati na mikrobiom i poboljšati zdravlje mozga“, rekao je Craft. „Potrebne su veće studije da bi se procenila uloga intervencija u ishrani kod pacijenata sa kognitivnim oštećenjem.“