Istraživači sa Univerziteta Istočne Finske i Univerzitetske bolnice Kuopio razvili su model rizika koji može pomoći u identifikaciji pacijenata sa rakom koji će najverovatnije imati koristi od inhibitora imunoloških kontrolnih tačaka (ICI). Studija, objavljena u BMC Cancer, koristi šest laboratorijskih parametara vezanih za upalu kako bi klasifikovala pacijente u grupe niskog i visokog rizika.
Model rizika ocenjuje pacijente na osnovu parametara kao što su povišeni nivoi neutrofila, trombocita, C-reaktivnog proteina (CRP), laktat dehidrogenaze, brzine sedimentacije eritrocita i prisustva anemije. Na osnovu ovih ocena, pacijenti su podeljeni u dve grupe – niskog i visokog rizika. Rezultati studije ukazuju da pacijenti u grupi niskog rizika imaju bolje odgovore na ICI i duže ukupno preživljavanje u poređenju sa onima u grupi visokog rizika.
Ovaj model rizika, koji se oslanja na rutinske analize krvi, može pružiti praktičan alat za personalizovano lečenje pacijenata obolelih od raka. Iako je potrebno dalje potvrđivanje u prospektivnim studijama, istraživači veruju da bi ovakav pristup mogao poboljšati efikasnost, bezbednost i isplativost lečenja pacijenata sa rakom.