Nedavna studija sprovedena među američkim veteranima otkrila je iznenađujuće povezanost između dijagnoze demencije i stanja jetre poznatog kao hepatična encefalopatija (HE). Prema istraživanju, čak 10% veterana koji su bili dijagnostikovani demencijom zapravo je imalo ovu tihu bolest jetre koja se može uspešno lečiti.
Oštećenje jetre, izazvano faktorima poput alkohola, masnih naslaga i virusa hepatitisa, može voditi do ciroze, a u određenim slučajevima do hepatične encefalopatije. Ovo stanje dovodi do nakupljanja toksina, naročito amonijaka, u mozgu, što izaziva neurološke simptome slične demenciji.
HE može biti teško dijagnostikovati, a simptomi se kreću od blagih, kao promene u obrascu spavanja, do ozbiljnih, poput konfuzije i zaboravnosti. U dijagnozi, laksativi se koriste za uklanjanje toksina iz creva, dok se antibiotici poput rifaksimina primenjuju kako bi eliminisali bakterije koje proizvode amonijak.
Studija je analizirala zdravstvenu dokumentaciju više od 175.000 vojnih veterana sa dijagnozom demencije, otkrivajući da je 10% njih imalo visok FIB-4 rezultat, ukazujući na oštećenje jetre. Ovo otkriće sugerira da neki pacijenti s dijagnozom demencije zapravo imaju HE, a ne demenciju.
Istraživači ističu da je HE lakše prepoznati kod osoba sa cirozom jetre, ali da je izazov dijagnostikovati ga u opštoj populaciji. Ova nova perspektiva naglašava važnost provere jetrenog zdravlja kod ljudi sa simptomima demencije, budući da je HE lečiv i može se efikasno tretirati.
Iako su rezultati ove studije značajni, istraživači ističu potrebu za dodatnim istraživanjima i pažnjom prilikom tumačenja podataka, s obzirom na specifičnosti uzorka, vojnih veterana, koji možda nisu reprezentativni za širu populaciju.