U nedavnoj studiji objavljenoj u Science China Life Sciences, pokazano je da prenos mitohondrija posredovan MSC može efikasno da obnovi mitohondrijsku DNK (mtDNK) i poboljša funkciju mitohondrija u neuralnim progenitorskim ćelijama koje potiču od pacijenata sa Leberovom naslednom optičkom neuropatijom (LHON).
LHON je genetski poremećaj koji dovodi do gubitka vida i slepila, prvenstveno zbog mutacija u mtDNK koje narušavaju funkciju respiratornog lanca.
Istraživački tim je reprogramirao ćelije urina od LHON pacijenata u indukovane pluripotentne matične ćelije (iPSC) i potom ih diferencirao u neuralne progenitorske ćelije. Zajedničkim kultivisanjem ovih neuronskih progenitorskih ćelija sa MSC, studija je primetila značajna poboljšanja u funkciji mitohondrija i povećanje udela normalne mtDNK.
Rezultati sugerišu da MSC mogu da prenesu funkcionalne mitohondrije u neuralne progenitorne ćelije, čime se vraćaju njihova funkcija i potencijalno nudi nova terapijska strategija za mitohondrijalne bolesti. Ova studija pruža obećavajući put za buduća istraživanja i kliničke primene u lečenju mitohondrijalnih poremećaja.